An integrated lean energy framework
Bütünleşik bir yalın enerji sistemi
  1. Tez No: 387398
  2. Yazar: KADİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Enerji maliyetleri bir üretim tesisindeki en önemli maliyet kalemlerinden biridir. Ayrıca, artan enerji talebini karşılamak için genellikle talep kısmı yerine arz kısmı dikkate alınmaktadır. Bu tezin amacı enerji talep yönetimi için bir metodoloji geliştirmek ve bir ayakkabı fabrikasında uygulamaktır. Önceki çalışmalardan farklı olarak, metodoloji enerji tasarrufu için yalın üretim prensiplerini mühendislik ekonomisi ve eniyileme yöntemleriyle birleştirmektedir. İlk olarak, kullanılan enerjiyi azaltacak çözümler bulmak amacıyla işletmenin mevcut enerji tüketim profili ve enerji tüketicileri analiz edilmektedir. Daha sonra ilgili yayınlardaki enerji verimliliği fırsatları incelenmektedir. Söz konusu gelişim fırsatları, öncelikle gelecekteki enerji fiyatı tahminleri ve Monte Carlo benzetim yaklaşımıyla ekonomik olarak analiz edilmekte ve ardından yatırım maliyeti ve potansiyel tasarruf açısından basit bir model oluşturulup GAMS yazılımı ile çözülmektedir. Sonuçlar kısa geri dönüş süresi ve küçük bütçeler ile işletmenin enerji kullanımının eniyilenebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Energy expenses are one of the major cost items in a manufacturing facility. Furthermore, in order to satisfy the continuously increasing demand of energy, decision makers focus on the supply-side in general rather than demand-side improvements. In this thesis, the aim is to develop a methodology for energy demand-side management. The proposed approach is implemented in a footwear company. What is unique in this study is the methodology combines lean manufacturing principles with energy economics analysis and optimization. As a first step, an initial assessment of the current energy consumption profile is made identifying the major energy consuming units to point out improvement opportunities for the reduction of the energy used. These retrofitting opportunities and lean methods to reduce energy consumption are evaluated. They are economically analyzed using energy price forecasting and Monte Carlo Simulation and then optimized according to their investment costs and potential savings with a simple model which is later solved with GAMS software. The total energy consumption per product is compared before and after the application of the suggested improvements. The results showed that with short payback periods and small budgets, the energy use of the company can be optimized.