Search for E6 iso-singlet quarks in atlas, through the H j Z j decay channel
Atlas deneyinde E6 iso-singlet quarklarının H j Z j kanalına bozunumun araştırılması
  1. Tez No: 387400
  2. Yazar: İSMET SIRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada F. Gürsey, P. Ramond ve P. Sikivie tarafından önerilmiş olan E6 büyük birleşim kuramının öngördüğü ağır iso-singlet kuarklar, pp - DD - HjZj - 4j 2l kanalında aranmıştır. Bu araştırmada CERN'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda 8 TeV kütle merkezi enerjisinde üretilen proton proton çarpışmaları kullanılmıştır. Tamamı 20 fb^{-1} entegre ışınlığa denk gelen ve ATLAS dedektörü ile kaydedilmiş çarpışma verisi içinde yüklü lepton çiftlerinden Z bozonu, en az biri çeşni işaretlenmesi yapılmış olan iki jetten de Higgs bozonu yapılandırılmıştır. Standart Model'in beklentilerinden herhangi bir sapma gözlenmemiştir ve E6 ağır iso-singlet kuark kütlesi 490 GeV'e kadar 95% güvenilirlik düzeyinde dışarlanmıştır. Sadece çeşni değiştiren nötr akımlara bozunan ağır kuarklar ise 730 GeV'e kadar 95% güvenilirlik düzeyinde dışarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis searches for the heavy iso-singlet quarks forseen by F. Gürsey, P. Ramond and P. Sikivie' s E6 grand unified theory model using the data recorded by the ATLAS detector under the pp - DD - HjZ - 4j 2l decay hypothesis. (a flavor changing neutral current process). The data used in the analysis corresponds to 20 fb^{-1} total integrated luminosity collected from proton proton collision at c.o.m. energy of 8 TeV, provided by the large hadron collider The analysis uses a cut based algorithm to select the events with four jets and a Z candidate that has been reconstructed from two charged leptons. Flavor tagging is used to improve the reconstruction of the Higgs bosons. No excess events beyond what is predicted by the Standard Model has been observed and the E6 heavy iso-singlet quark with a mass lower then 490 GeV is excluded at 95% confidence level. Also no excess events beyond what is predicted by the Standard Model has been observed on the search for a heavy quark that decays only via flavor changing neutral currents. For this quark, the mass lower then 730 GeV is excluded with the 95% confidence level.