Aspects of supersymmetric mechanics
Süpersimetrik mekaniğin yönleri
  1. Tez No: 387399
  2. Yazar: ZÜRBİYE ÇAPKU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DIETER VAN DEN BLEEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Süpersimetri boson ile fermiyon arasında dönüşüm ilişkisi kuran bir uzay zaman simetrisidir. Süpersimetriye göre her parçacığın aynı kütleye sahip bir zıt parçacığı olmalıdır. Tez boyunca bazı süpersimetrik Lagrange modelleri ele alınmış ve özellikleri incelenmiştir. Bunlardan biri de sicimlerle birbirlerine bağlanmış D-parçacıkların oluşturduğu klasik sistemin Quiver Lagrange modelidir. Quiver(okluk) mekaniği karadeliklerin quantum mekaniksel yapısını açıklamada kullanılır. Bu model 4 boyutta N=2 kara deliklerin termodinamik özelliklerini anlamak için kullanılan önemli modellerden birisidir. Quiver sistemini tanımlayan Lagrange denklemi kuantum mekanik yaklaşımlarla, manyetik alan içerisindeki bir parçacığın mekaniğini gösteren ve Dirac monopol terimi içeren Lagrange'a benzer bir efektif Lagrange denklemine dönüşür. Bu tezde N=4 Quiver mekaniğinin Higgs ve Coulomb Branch'lerinin klasik özellikleri tartışılmış ve vakum durumu için Higgs ve Coulomb minimum noktaları bulunmuştur. Bunun yanı sıra, stable Coulomb branch'in klasik yaklaşımlarla elde edilip edilemeyeceği sorusuna yanıt aranmıştır. Quantum mekaniksel yaklaşımlarla elde edilen efektif Lagrange denkleminin klasik mekaniksel yaklaşımlarla da bulunabilmesinin mümkün olup olmadığını öğrenmek için Separation of scales ve quasi-klasik açılım metodları uygulanmıştır: Separation of scales, Lagrange denkleminde yavaş ve hızlı değişen alanları belirleyip hızla salınan alanın sistem üzerindeki etkilerini uzun bir zaman aralığında ihmal etmeyi öngören bir metottur. Yavaşça değişen alanlar için ise adiabatik invariant teoremini kullanarak zamandan bağımsız efektif potansiyeller elde etmek amaçlanmıştır. Quasi-klasik açılımda bir alanın bozonik klasik dinamiği fermiyonik serbestlik dereceleri ile birlikte tanımlanır. Klasik çözüm, hareket denklemlerinde bozon ve fermiyon çifti olduğunda, quasi-klasik ve Grassmann terimleri cinsinden yazılabilir. Bu nedenle klasik çözüm bir Grassmann fonksiyonudur.
Özet (Çeviri)
Supersymmetry is a space time symmetry which relates bosons to fermions or vice verca. It requires that for each particle there has to be an anti- particle with the same mass. Along this thesis some supersymmetric Lagrangian models and their properties are discussed. One of them is a Quiver Lagrangian model of the classical system of D-particles connected to each other by light strings. \par{Quiver mechanics is used in a quantum description of black holes .}The Quiver quantum mechanical model is one of the key ways to understand the thermodynamic properties of large N=2 black holes in 4 dimensions from the point of view of string theory. In the thesis some quantum approximations are given to have an effective Quiver Lagrangian similar to the Lagrangian in a background magnetic field with a Dirac monopole term. Following it, we discuss the classical properties of the Higgs and Coulomb branches of N=4 Quiver mechanics and derive Coulomb and Higgs minima of vacua in this thesis. However, we are addressing the question whether a stable Coulomb Branch can also be obtained, classically. We use separation of scales and quasi-classical expansion methods to derive the same effective Lagrangian in a classical way. Separation of scales is the method of determining the fast and slow fields in the Lagrangian and eliminating the effect of fastly oscillating fields by averaging them in a long time interval. We aim to get some time independent effective potentials for slowly changing fields by using the adiabatic invariant theorem. Quasi-classical expansion describes the bosonic classical dynamics along with fermionic degrees of freedom. It tells us that the classical solution always involves Grassmann terms with a quasi-classical solution when the coupling between bosons and fermions appears in the equations of motion. Therefore, it is a Grassmann valued function.