Frictional behavior between geosynthetic reinforcement and facing blocks
Geosentetik donatı ile ön cephe bloklarının (elemanları) arasındaki sürtünme özellikleri
- Tez No: 387402
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI EROL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Geotekstil ve geogrid donatılar kullanılarak güçlendirilmiş olan geosentetik donatılı toprak istinat duvarlarının (öncelikli olarak prekast beton blok ön cephe elemanlı olanlar) sayısında çok büyük bir artış vardır. Geosentetik donatılı toprak istinat duvarlarının kullanımı tüm dünyada popüler hale gelmiştir ve Turkiye'de de yayılmaktadır. Prekast beton blok ön cephe elemanlarına sahip geosentetik donatılı toprak istinat duvarlar estetik, ekonomik ve inşası kolay olan bir seçenektir. İnşa sırasında geosentetik donatılar, prekast beton blok ön cephe elemanlarının arasına yerleştirilirler. Bu çalışma prekast blok (modüler blok) cephe kaplamalı duvarlar ile geosentetik donatı arasındaki sürtünmeyi araştırmaya yöneliktir. Bu amaçla bu araştırmaya özel bir ekipman tasarlanmış ve inşa ettirilmiş olup belli bir ölçekle test programı gerçekleştirilmiştir. Testlerde iki farklı blok kullanılmıştır. Donatı olarak da beş farklı tip geogrid ve tek tip geotekstil kullanlımıştır. Bu geosentetikler, donatılı zemin-duvar yapımında kullanılan en yaygın tiplerdendir. Cephe elemanı olarak delikli beton bloklar kullanılmıştır. Beton blokların içi hem boş hem de çakıl ile doldurularak testler yapılmıştır. Testler çeşitli normal gerilmeler altında gerçekleştirilmiştir. Çekme kuvveti sıyrılma meydana gelinceye kadar arttırılmıştır. Geosentetik donatıya uygulanan normal yük ile sıyrılma noktasındaki çekme yükü arasındaki ilişkiye göre belirlenen herbir grup için arayüz sürtünme açısı hesaplanmıştır. Bahsi geçen tipik çekme deneylerine ilave olarak başka değişkenlerin test sonuçlarını etkileyip etkilemediğini görmek amaçlı iki-tip daha test yaplmıştır, bunlar pürüzlülük ve sıkışma testleridir. Deneyler sonucunda geosentetik donatılı istinat duvarlarında kullanılan çakıl dolgulu beton bloklar ile geogrid bağlantı mukavemeti açısından en iyi performansı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Geosynthetic reinforced soil retaining walls (primarily those with precast concrete block facing elements) reinforced by geogrids or geotextiles are in a period of rapid growth. The construction of geosynthetic reinforced soil retaining walls has gained popularity throughout the world and is becoming widespread in Turkey. Geosynthetic reinforced soil retaining walls with precast concrete block facing elements provide an aesthetically pleasing, cost-effective alternative that is easy to construct. In the construction, geosynthetic reinforcements are placed between the precast concrete block facing elements. This study investigates the frictional behavior between geosynthetic reinforcement and facing segmental (modular) block walls. For this purpose a specially designed machine was and a reduced size loading test program has been utilized. Two different blocks were used in the tests. As reinforcement types, five different geogrids and a woven geotextile were used. These geosynthetic types are the most common geosynthetic types used for reinforced earth wall construction. The facing blocks used were hollow concrete blocks. Test were conducted where the space inside the block was left empty or fi lled with gravel. Tests under various normal stresses were conducted. The pull-out force was increased until pull-out occurred. An interface friction angle was calculated in each group from the relationship between the normal load applied to geosynthetic reinforcements and pull-out load at failure point. In addition to regular pull-out tests, two-types of tests are conducted to check whether there are other variables that may affect test results, namely, roughness tests and compression tests. At the end of the tests, it can be concluded that the combination of the gravel filled concrete blocks and geogrid proved to give the best performance to be used in geosynthetic reinforced soil retaining walls in terms of connectivity strength.