Full scale modeling of geotextile reinforced lime stabilized cohesive soil retaining wall
Kireç ile stabilize edilmiş dolgu kullanılarak inşa edilmiş donatılı zemin istinat yapısı
  1. Tez No: 50575
  2. Yazar: MUHANNAD HISHAM ISMEİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Donatılı zemin yapıların kullanımları gittikçe yaygınlaşmaktadır. Ekonomik olmaları ve inşaat sürelerinin kısa olması, donatılı zemin istinat duvarlarını giderek betonarme istinat duvarlarından daha popüler hale getirmektedir. Bu araştırmanın amacı, arka dolgu olarak kireçle stabilize edilmiş kil kullanılması ile ilgili olarak geliştirilmiş metodun bir inşaat teknolojisi olarak kullanılabileceğinin gösterilmesidir. Bu amaçla 6 m yüksekliğinde enstrümanlarla teçhiz edilmiş bir donatılı zemin istinat duvarı inşa edilmiştir. Bu duvarda donatılı zemin dolgusu olarak kireçle stabilize edilmiş kil kullanılmıştır. Dolgunun çeşitli yerlerine enstrümanlar yerleştirilmiştir. Bunlar başlıca: yatay ve düşey yöndeki deformasyonlan ölçen elektrik bobinleri, yatay ve düşey gerilmeleri ölçen Glötzl hücreleri ve donatı üzerindeki deformasyonlan ölçen invar kablolardır. Duvarın davranışı, CRISP'92-sonlu elemanlar analizi yardımı ile de incelenmiştir. Yapılan ölçümler ve gözlemler sonucunda, geosentetik donatılı istinat duvarlarında kireçle stabilize edilmiş kilin basan ile kullanılabileceği sonucuna vanlmıştır. Aynca donatılı zemin istinat yapılannm genel stabilitesine ön cephenin yapmış olduğu etki, tam boy bir beton ön cephe için iki kama mekanizması kullanılarak incelenmiştir. Ön cephe kalınlığının, istinat duvannın stabilitesine olan etkisini analitik olarak belirlemek amacı ile bir metod önerilmektedir. Limit denge analizi kullanılarak, kullanılması gereken donatı statik ve dinamik yükler için bulunmuştur. Tüm sonuçlar abak halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, a reinforced soil retaining structure,“Kilyos Wall”is studied. It is the first known geosynthetic reinforced wall to be instrumented and tested in Turkey. Lime stabilized cohesive clay is used as a backfill material rather than a pure frictional soil. The wall was designed with a factor of safety of less than one. Measurements include determination of the horizontal and vertical movements of the backfill utilizing an electronic coils developed specially for this project. Vertical and horizontal stresses are determined using Glötzl pressure cells. A comparison is made between observed behavior and design assumptions and calculations. A Finite Element Analysis study was conducted in order to investigate the stresses and deformations using the CRISP '92 program. The effect of the facing rigidity on the overall stability of geosynthetic reinforced retaining walls is investigated explicitly for full height concrete facing by using the two wedge mechanism. A method is proposed to account analytically for the effects of facing thickness to stability of retaining walls with the amount of reinforcement required, using a limit equilibrium analysis with relation to the seismic forces and presented in chart form.