Meshless modeling of wave induced flows inside sandy sea beds
Kumlu deniz tabanında dalga etkisiyle oluşan akımların ağsız yöntemle modellenmesi
- Tez No: 387408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SENAİ BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Deniz dalgaları, kıyı alanlarını değiştiren en önemli doğal olgulardan biri olarak, son yıllarda bilim insanları ve mühendisler için ilgi çekici ve önemli bir çalışma alanı olmuştur. Konunun kompleks yapısını anlamak adına, bilim insanları bugüne kadar bir çok teori geliştirmiştirlerdir. Yirminci yüzyılın ortalarında, bilgisayarın ve hesaplamalı bilimlerin ortaya çıkmasıyla, deniz dalgalarının modellenmesi bu çalışmaların önemli bir parçası haline gelmiştir. Öne sürülen, geliştirilen ve uygulanan bir çok nümerik metod arasında, ağsız bir yöntem olan, Radyal Bazlı Kolokasyon Metodu en güncel ve uygulanması açısından en pratik olanları arasında yer almaktadır.Bu çalışmanın amacı, deniz suyu içerisinde bulunan eriyik oksijenin ve diğer organik maddelerin, dalga etkisiyle kumlu deniz tabanı içerisindeki taşınımını anlamak için gereken sayısal modelleme altyapısını oluşturmaktır. Bu amaçla, geçirimli ve kum dalgacıklı bir taban üzerinde lineer dalga ilerlemesi ağsız Radyal Bazlı Fonksiyon Kolokasyon Metodu (RBFKM) ile modellenmiştir. Problemin formülasyonunda sadece sınır şartlarını ifade denklemler kullanılmıştır. Akımı belirleyen süreklilik denklemi ise radyal bazlı fonksiyon (RBF) olarak Laplace denkleminin Green fonksiyonu kullanılarak formülasyona dahil edilmiştir. Çözüm sonucunda sınırlarda elde edilen akım potansiyeli değerleri, RBF enterpolasyonu kullanılarak, çözüm alanı içerisindeki noktalardaki değerlerin hesaplanmasında kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, kullanılan sınır tipi RBFKM' nun problemin çözümü için uygun bir metod olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ocean waves have been research focus for scientists and engineers for the last several decades, being one of the most dominant physical phenomena that affect the coastal zones. Varieties of wave theories have been developed to understand the complex nature of this phenomenon. With the emergence of computers in the midst of twentieth century and the introduction of computational approach in science, ocean wave modeling has become an integral part of the studies on ocean waves. Among several numerical methods offered, developed and applied to the ocean wave problems, one of the most recent and practical is a meshless method called Radial Basis Function Collocation Method.The motivation behind the proposed modeling effort is the development of an understanding of how oxygen entrained in coastal waters penetrates into sandy sea bottoms. To understand the related phenomena, a linear wave propagation model over a porous sandy sea bed was developed using a meshless method, the Radial Basis Function Collocation Method (RBFCM). The Green's function of the Laplace equation was used as the Radial Basis Function (RBF). The solution of equations on the boundaries was used to obtain the values inside the solution domain using the RBF interpolation. The results indicate that the method used here, a boundary-only RBFCM solution, is an efficient method for solving the problem at hand.