Life cycle costing analysis of insulation applications for existing buildings in Turkey
Türkiye'deki mevcut binalarda yalıtım uygulamalarının yaşam dönemi maliyet analizi
- Tez No: 387407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mevcut binaların enerji verimliliği binanın tavanına ve dış duvarlarına yalıtım uygulaması yapılarak bina kabuğunun iyileştirilmesi ile geliştirilebilir. Bu tezdeki amaç Türkiye'deki mevcut binalardaki yalıtım uygulamalarının yaşam dönemi maliyet analizini yapmaktır. Yalıtım uygulamaları tavana 15 cm kalınlığında taş yünü uygulaması ve dış duvarlara değişen kalınlıklarda genleşmiş polistiren uygulamalarını içermektedir. Yaşam dönemi maliyet analizi temsili bir bina üzerinde uygulanmıştır. Yalıtımlı binanın yıllık enerji ihtiyacı yalıtımsız binanın yıllık enerji ihtiyacı ile karşılaştırılmıştır. Yıllık enerji ihtiyacı Türk Standardı 825, Binalarda Isı Yalıtım Kuralları'na göre hesaplanmıştır. Yalıtım uygulamaları için bir yaşam dönemi maliyet analizi yapılmıştır. Net kazançlar (NK), iç getiri oranı (İGO), kazanç-yatırım oranı (KYO) ve geri ödeme süresi (GÖS), iskonto oranı ve enerji fiyatı artış oranının çeşitli kombinasyonları için hesaplanmıştır. Her bir yalıtım uygulaması için nakit akış diyagramı elde edilerek seçenekler değerlendirilmiştir. Bu çalışmada Türkiye'nin her bir bölgesi için optimize edilmiş yalıtım kalınlıkları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The energy efficiencies of existing buildings can be improved by upgrading the building envelope through insulation application on outer walls and ceilings. The objective of this study is to perform life cycle costing analysis (LCCA) of insulation applications for existing building in Turkey. The insulation applications include stone wool application on the ceiling at a thickness of 15 cm and expanded polystyrene (EPS) application on the outer walls at varying thicknesses. LCCA is performed on a representative building. Annual energy requirement of the insulated building is compared with the uninsulated one. The annual energy requirements are determined according to the Turkish Standard 825, Thermal Insulation Requirements for Buildings. A life cycle cost evaluation for the insulation applications is provided. Net savings (NS), internal rate of return (IRR), savings-to-investments ratio (SIR) and payback period (PBP) are calculated for different combinations of discount rate and escalation rate. Cash flow diagrams are provided for each insulation application to facilitate evaluation of each option. The study provides the optimized insulation thickness for each region in Turkey.