Antalya koşullarında 3 yerli ve yabancı fasülye ( phaseo'us vulgaris L.) çeşitlerinde uygun ekim zamanının saptanması
- Tez No: 38743
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN GÜLCAN, PROF.DR. MÜJGAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
.60- ÖZET Bu çalışma, Antalya koşullarında 3 farklı ekim zamanının yerli ve yabancı 3 Fasulye çeşidinde verim ve verimle ilgili bazı bitkisel karekterlere etkilerini araştırarak en iyi ekim zamanı ve çeşit tespit edilmiştir. Deneme, Antalya iline bağlı Kaş ilçesi Kınık beldesinde 1992-93 yetiştirme yılında kurulmuştur. Deneme 3 tekrarlamalı bölünmüş parseller deneme desenine göre düzenlenmiştir. Ekim zamanlan ana parselleri, çeşitler alt parsellere yerleştirilmiştir. Denemede elde edilen veriler üzerinde varyans analizi yapılarak ortalamalar arasındaki farklar EGF testine göre değerlendirilmiştir. Ayrıca karakterler arası ilişkilerde incelenmiştir. Araştırma sonuçlan aşağıda özetlenmiştir. 1. Ele alınan çeşitlerin tohumlarının çimlenme süresi, ekim zamanı geciktikçe sıcaklık artışına bağlı olarak kısaldığı ve çimlenme süresinin çeşitlere göre değiştiği tespit edilmiştir. 4F-89 çeşidinin çimlenme süresi daha kısa olmuştur. 2. Çiçeklerime süresi en kısa Nassau çeşidinde olmuştur. Ekim zamanı geciktikçe çiçeklerime süresi kısalmıştır. Çiçeklerime süresi çeşitlere göre değişiklik göstermiştir. 3. Yeşil olgunluk süresi ekim zamanından oldukça fazla etkilenmiştir. Ekim zamanı geciktikçe yeşil olgunluk süresi uzamıştır. Yeşil olgunluk süresi en uzun Şeker- 55 çeşidinde olmuştur. 4. Kuru olgunluk süresi en uzun olan çeşit Şeker-55, en kısa olan 4F-89 çeşidi olmuştur. Geç ekimlerde kuru olgunluk süresi daha uzun olmuştur. 5. Bitiri boylan ekim zamanı geciktikçe kısalmıştır. Biitki boyu en uzun 4F-89 çeşidinde, en kısa nassau çeşidinde olmuştur. 6. Dk meyvenin yerden yüksekliği ekim zamanı geciktitce artmıştır. Ck meyvenin yerden yüksekliği en fazla Şeker-55 çeşidinde olmuştur. Bu çeşidin deneme süresince farklı ekim zamanlarında aldığı en yüksek ve en düşük değer sırasryla 14 cm ve 10 cm olmuştur. ' " ^ 7. En fazla dal sayısı Nassau çeşidinde görülmüştür. Ekim zamanı geciktikçe dal sayısı azalmıştır. En fâzla dal sayısı birinci ekim zamanında olmuştur. 8. Ekim zamanının gecikmesiyle yaprak sayısının azaldığı görülmüştür. Yaprak sayışırım en fazla olduğu ekim zamanı birinci ekim zamanı olmuştur. Bu ekim zamanından sonraki ekimlerde yaprak sayısı azalmıştır. 9. Baklada dane sayısı en fazla 4F-89 çeşidinde, en düşük Nassau çeşidinden elde edilmiştir. Ekim zamanı geciktikçe baklada dane sayısı azalmıştır.61 9. Baklada dane sayısı en fazla 4F-89 çeşidinde, en düşük Nassau çeşidinden elde edilmiştir. Ekim zamanı geciktikçe baklada dane sayısı azalmıştır. 10. Bakla sayısı ekim zamanı geciktikçe azalmışür.En fazla bakla sayısı butun çeşitlerde birinci ekim zamanında elde edilmiştir. En fazla bakla sayısı 4F-89 çeşidinden elde edilmiştir. Şeker-55 çeşidinde bakla sayısı diğer çeşitlerden az olmuştur. 11. Ekim zamanlarının dane eni, boyu ve kalınlığına önemli bir etkisi olmamıştır. Dane eni, boyu ve kalınlığı genotipik bir özelliktir ve bunlar genotipe göre değişiklik göstermiştir. Dane eni en yüksek Nassau, dane boyu en yüksek 4F-89, çeşidinden elde edilmiştir. Dane eni ve kalınlığı en düşük Şeker-55, dane boyu en düşük Nassau çeşidinde olmuştur. 12. Ekim zamanının gecikmesiyle meyve boyunda artış tespit edilmiştir. Meyve enine ekim zamanlarının fazla bir etkisi olmamıştır. En uzun meyve boyu birinci ekim zamanında elde edilmiştir. En uzun meyve boyuna 4F-89, en kısa meyve boyu Nassau çeşidinde tespit edilmiştir. 13. Bitki başına dane verimi ve hektara verim en yüksek birinci ekim zamanında olmuş, ekim zamanının gecikmesiyle bitki başına dane veriminde ve hektara verimde önemli azalmalar olmuştur. Bitki başına dane verimi ve hektara verim en yüksek 4F-89 çeşidinde tespit edilmiştir. En düşük bitki başına dane verimi Şeker- 55, en düşük hektara verim Nassau çeşidinde olmuştur. 14. Bitkilerin tohumlarının hacim ve yoğunluğu ekim zamanı geciktikçe azalmıştır. En yüksek tohum hacim ve yoğunluğu 4F-89 çeşidinde tespit edilmiştir. En düşük ise Şeker-55 çeşidinde görülmüştür. 15. Geç ekimlerde bindane ağırlığında araş olmuştur. Şeker-55 çeşidi bindane ağırlığı en düşük olan çeşit olarak saptanmıştır. 4F-89 çeşidi ise bindane ağırlığı en yüksek çeşit olmuştur. 16. Bitki basma dane sayısı en fâzla 4F-89, en az Şeker-55 çeşidinde saptanmıştır. Ekim zamanının gecikmesiyle bitki başına dane sayısında bir azalma tespit edilmiştir. 17. Çeşitlerin çimlenme hızlan % 73-92, çimlenme gücü ise % 81-95 arasında değişmiştir. Sürme hızı % 43-65 arasında, sürme gücü ise % 90-98 arasında değişmiştir.-62- 18. Kuru olgunluk sûresi ile dal sayısı ve dane verimi arasında ( r = -0,483* ile r = -0,579** arasında değişen) önemli düzeyde olumsuz ilişki tespit edilmiştir. Bitki boyu, yaprak sayısı, bakla sayısı, bitki başına dane sayısı, bitki başına dane verimi ve bindane ağırlığı ile verim arasında ise ( r = 0,775** ile r = 1,000** arasında değişen) önemli olumlu ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
.63- SUMMARY In this research, the influance of 3 different sowing time on the domestic and poreign 3 beans varieties and their influancea on some plant charesteristics under the conditions of Antalya was investigated and the best sowing time was determined. This study was conducted in Kınık region in the town of Kaş within the city of Antalya during 1992-1993. This research were arranged 3 repligation according to the split plot experiment desing. The sowing time were placed on the main plot, varieties on the sub plot. Data gathered from the experiments were applied to“variance analiysis”technique and the different groups were determined by the LSD test. Relations between the charecters were also examined. The results obtained are summarized as follows: 1. As the planting date gets late, it has been estabilished that the germination period of the seeds of the varieties experimented, decreased depending on increase in the temperature and varied according to the varieties. 2. The shortest flowering period was in Nassau variety. As the sowing time was delayed, the flowering period became shorter. The flowering period has differed according to the varieties. 3. The green ripening period was influenced greatly from the planting date. As the sowing time was delayed, the green repening period has taken long time The longest green ripening period was observed in the variety Şeker-55. 4. The dry ripening period was the longest in the variety Şeker-55, and the shortest in 4F-89. The later planting date, the longer dry ripening period. 5. The hights of plants were shorter as the sowing dates was delayed. The height of plant was longest in 4F-89 and shortest in Nassau, 6. The height of the first pod from the ground increased as the sowing time was delayed. This was the heighest in the variety Şeker-55. According different planting dates, the heighest and the lowest values in this variety were 14 cm and 10 cm respectivelty. 7. The most number of branches was in Nassau, The number of branches were increased as the sowing time was delayed. The most number of branches was obtained in the first planting date.-64- 8. A decrease in the number of leaves was observed in the delay in the sowing time. The most number of leaves was obtained in the first sowing time. I has been observed that the number of leaves decreased in the later sowing time. 9. The most number of seed pod was optained from the Nassau variety. Number of pods were decreased as the sowing time was delayed 10. The number of pod decreased as the sowing time was delayed. The most number of pod was obtained in the first sowing time in all the varieties. The maximum number of pod was obtained from 4F-89. The number of pod in Şeker-55 was fewer than the other varieties. 11. The sowing time had not a great influence on the width, length and thickness of the seed. The length, width and thickness of the seeds are genotypical features and there have shown differences according to their genotypes. The widest seed was obtained in Nassau, The longest seed was in 4F-89. The lowest width and thickness of the seed was observed in Şeker-55, the length of grain was lovest in the variety Nassau. 12. An increase in the lenght of the fruit was found depending on the delay in the sowing time. The sowing time has not had much effect on the widht of the fruit The longest fruit was obtained in the first sowing time and in the variety 4F-89, the shortest in variety Nassau 13. The heighest yield of seed per plant and hectar was during the first sowing time. The delay in the sowing time resultedin a decrease in the yield of seed per plant and hectar. This yield was highestin variety in 4F-89. The lowest yield of seed per plant was observed in Şeker-55, and the lowest yield per hectar was in Nassau variety. 14. The volume and indensity of the plant seeds decreased as sowing time was delayed. The heighest seed volume and intensify was obtained variety in 4F-89. The lowest was in Şeker-55. 15. There has been an increase in the thousand seed weight in late sowing. Şeker-55 was determined as the variety with the lowest thousand seed weight The variety 4F-89 has the most thousand seed weight 16. The number of seed per plant was estimated to be maximum in 4F-89, and minimum in variety Şeker-55. A decrease was determined in the number of seed per plant with the delay in the sowing time. 17.Germination rates changed from 73 percent to 92 percent; germination powers were 81-95 percent Running rates were 43-65 percent; running powers changed between 90 percent and 98 percent.-65- 18. An important negative correlation(r = - 0.483* to r = -0,579**) was determined between the seed yield per plant and dry ripening period and the number of branches. Important positive correlation were determined between the seed yield per plant and the number of seed per plant, seed yield, the number of pod, the height of the plant and thousand seed weight (changing from r = 0,775** to r = 1,000**)