Yerli ve yabancı bazı biber çeşitlerinin örtüaltı tarımına uygunluğu üzerinde bir araştırma
Study on convenience of some local and foreign pepper varieties to protected cultivation
  1. Tez No: 8109
  2. Yazar: HÜSNÜ EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YERLÎ VE YABANCI BAZI BÎBER ÇEŞİTLERİNİN ÖRTÜALTI TARIMINA UYGUNLU?U ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA Hüsnü EKİZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Kâzım ABAK 1989, Sayfa: 37 Jüri: Prof. Dr. Kâzım ABAK Prof. Dr. Abdurrahman YAZ G AN Prof. Dr. Vedat ŞENÎZ Bu çalışmada örtüaltı tarımına girmek üzere olan yabancı orijinli bazı iri meyveli F1 hibrit biber çeşitleriyle, yerli ve yabancı F1 hibrit uzun meyveli biber çeşit adaylarının verim, erkencilik ve bazı kalite özellikleri araştırılmış ülkemiz koşullarına uygun olanların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Antalya'nın Serik ilçesinde, polietilen serada ilkbahar yetiştirme 'döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 17 adet yabancı kökenli iri meyveli, 27 adet yerli ve yabancı uzun meyveli F1 hibrit çeşit ve çeşit adayı denenmiştir. İncelenen materyal içinden verim bakımından uzun meyveli çeşit grubunda 85.3 (4.67 kg/m2), 86.14 (4.61 kg/ m2), 86.23 (4.10 kg/m2), 86.10 (4.06 kg/m2), 85.9 (4.04 kg/m2) ; iri meyveli grupta ise E 5215 (5.10 kg/m2), E 5481 (5.07 kg/m2), E 3115 (4.97 kg/m2), E 5529 (4.85 kg/m2), E 5559 (4.23 kg/m2), Vigaryo (3.93 kg/m2), Redgold (3.88 kg/m2) çeşitleri en yüksek değerleri göstermiştir. En yük sek erkenci verim değerleri uzun meyveli grupta 85.6 (0.54 kg/m2), 86.10 (0. 47, kg/m2), 86.1 (0.43 kg/m2) 85.3 (0.42 kg/m2) } iri meyveli çeşit grubunda ise E 3115 (0.77 kg/m2), E 5215 (0.74 kg/m2), E 5559 (0.73 kg/m2, E 5492IV (0.73 kg/m2). E 5545 (0.71 kg/m2), Redgold (0.70 kg/m2), Luteus (0.63 kg/ra2, Mikalor (0.53 kg/m2), E 5557 (0.53 kg/m2), E 5532 (0.052 kg/m2) çeşitlerinden elde edilmiştir, Verim ve erkencilik bakımından dikkati çeken çeşitler 85.3, 86.10, E 5215, E 3115, E 5559 ve Redgold'tur. ANAHTAR KELİMELER: Biber, çeşit, verim, erkencilik, kalite, polietilen, sera.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis STUDY ON CONVENIENCE OF SOME LOCAL AND FOREIGN PEPPER VARIETIES TO PROTECTED CULTIVATION Hüsnü EKÎZ Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr. Kâzım ABAK 1989, Page: 37 Jury: Prof. Dr. Kâzım ABAK Prof. Dr. Abdurrahman YAZGAN Prof. Dr. Vedat ŞENİZ In this experiment the convenience of unintroduced foreign Fl hybrids and also nominative local long pepper Fl hybrids were tested in respect to yield, earliness and quality in addition to that determination of most suitable varieties to the condition of our country was aimed. This research was carried out under the greenhouse condition which was covered with poliethylene in Serik- An talya, m spring. The 17 gross fruits with foreign origine and the 27 foreign varieties and nominess of local unintroduced long fruited Fl hybrids were observed. Among the material which were tested in respect to yield. The highest yield were obtained from 85.3 (4.67 kg/m2), 86.14 (4.61 kg/m2), 86.23 (4.10 kg/m2), 86.10 (4.06 kg/m2), 85.9 (4.04 kg/m2) in long fruit group. In gross fruit group the highest yield were obtained from E 5215 (5.10 kg/m2), E 5481 (5.07 kg/m2), E 3115 (4.97 kg/ m2), E 5529 (4.85 kg/m2), e 5559 (4.23 kg/m2), Vigaryo (3.93 kg/m 2), Redgold (3.88 kg/m2) also in regard to early harvest yield in long fruit group 85.6 (0.54 kg/m2), 86.10 (0.47 kg/fri2), 86.1 (0.43 kg/m2), 85.3 (0.42 kg/m2) gave the highest yield and witheen the gross fruit group E 3115(0.77 kg/m2), E 5215 (0.74 kg/m2), E 5559 (0.73 kg/m2), E 5492VI (0.73 kg/m2), E 5545 (0.71 kg/m2) Redgold (0.70 kg/m2), Luteus (0.63 kg/m2), Mikalor (0.53 kg/m2), E 5557 (0.53 kg/m2), E 5532 (0.52 kg/m2) gave the highest yield. In accordance with yield and earliness the outstanding varieties are 85.3, 86.10, E 5215, E 3115, E 5559 and Redgold. KEY WORD: Pepper, Varietie, yield, earliness, quality, Poliethylene, greenhouse.