Kayseri ili şeker pancarı ( Beta vulgaris L.) ekiliş alanlarında bulunan yabancı otların tespiti ve yabancı ot kontrolü için kritik periyodun belirlenmesi
Determination of critical period for weeds control spot in sugar beet( Beta vulgaris L.) cultivations in kayseri provi̇nce
- Tez No: 387433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma 2012– 2013 yıllarında yürütülmüş olup Kayseri ili şeker pancarı ekim alanlarında bulunan yabancı ot türlerinin tespiti ile birlikte Kayseri ilinde en uygun yabancı ot mücadelesi zamanının (kritik periyot) belirlenmesi amaçlanmıştır. Kayseri ili şeker pancar ekim alanlarındaki yabancı otların tespiti için, Kayseri merkez (Kocasinan, Melikgazi) Yeşilhisar, Sarıoğlan , Develi , Bünyan, Pınarbaşı ilçelerinde 100 sürvey yapılmıştır. Bu sürvey çalışması Kayseri ili toplam şeker pancarı sahasının, 120.149 da alanı ile %85'ni oluşturmaktadır. Yapılan sürvey çalışması sonucunda 18 farklı familyaya ait 56 farklı yabancı ot türü tespit edilmiştir. Sürveyin yapıldığı tarlalardaki m2'deki yoğunluklara bakıldığında en fazla sorun olarak karşımıza çıkan tür 4.01 bitki/m2 yoğunluk ile kırmızı köklü tilki kuyruğu (Amaranthus retroflexus L.) olmuştur. Bu türü 2.41 bitki/m2 ile sirken (Chenopodium album L.), 2.22 bitki/m2 ile darıcan (Echinochloa crus-galli (L.) P.Beauv), 1.96 bitki/m2 ile yapışkan kirpidarı (Setaria verticilllata L.), 1.45 bitki/m2 ile tarla sarmaşığı (Convolvulus arvensis L.) izlemiştir. Rastlama sıklığı açısından önemli görülen türler ise %100 sirken (C. album ), %96 kırmızı köklü tilki kuyruğu (A. retroflexus), %82 tarla sarmaşığı (C. arvensis ), %68 domuz pıtrağı (Xanthium strumarium L.), %60 yatık horoz ibiği (Amaranthus blitoides L.), %49 darıcan (E. crus-galli ), %46 küsküt (Cuscuta sp.) olarak belirlenmiştir. Kayseri ili Yeşilhisar ilçesinde yürütülen kritik periyot çalışması sonucunda 2012 yılında%2.5, %5, ve %10 verim kaybına göre kritik periyodun çıkıştan itibaren sırasıyla 8. gün ile 53., 12-46., 17 ile 41. günler arasındaki süre olarak belirlenirken, 2013 yılına göre %2.5, %5 ve %10 verim kaybına göre kritik periyodun çıkıştan itibaren sırasıyla 4. gün ile 64., 8-54., 15 ile 57. günler arası kritik periyot olarak belirlenmiş olup bu zaman aralığında ürün yabancı otsuz tutulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, which was conductedin the year 2012-2013, is to determinethe most appropriate time of weed control (the critical period) and identification of weed species found in sugar beet cultivation area in Kayseri province. 100 researches were made in Kayseri center (Kocasinan, Melikgazi) and it's districts (Yeşilhisar, Sarıoğlan, Develi, Bünyan, Pınarbaşı). This study was performed in 120.129 da area which is 85% of the total sugar beet cultivation area of Kayseri, also constitutes an area with 85% 0f 120.149. 56 different weed species from 18 families were determined in this study. As considering the number of the weeds in one m2 in the fields, the most trouble weed that was faced is red pigweed (Amaranthus retroflexus L.) with the density of 4.01 plants/m2. Followed by 2.41 plants/m2 whih white goosefoot (Chenopodium album L.), 2.22 plants/m2 whith barnyard grass (Echinochloa crus-galli (L.) P.Beauv), 1.96 plants/m2 adhesive foxtail (Setaria verticilllata L.), 1.45 plants/m2 to field bindweed (Convolvulus arvensis L.). Species which are important in terms of frequency of occurence is white goosefoot (Chenopodium album L.) by 100%, red pigweed (Amaranthus retroflexus L.) by 96%, field bindweed (Convolvulus arvensis L.) by 82%, common cocklebur (Xanthium strumarium L.) by 68%, lying amaranth (Amaranthus blitoides L.) by 60%, barnyard grass (Echinochloa crus-galli (L.) P.Beauv) by 49%, dodder (Cuscuta sp.) by 46% were determined. As a result of critical period work experiments which were carried out in Yeşilhisar town of Kayseri province in 2012 year, for 2,5%, 5%, 10%, yield losses, critical period was determined to be from 8-53., 12-46., 17-41. growing degree days respectively. In 2013 year for 2.5%, 5%, 10%, yield losses, critical period was determined to be from 4-64., 8-54., 15-57. growing degree days respectively.