Çimento fırın tozu katkılı harçların özelliklerinin araştırılması
Investigation on properties of cement kiln dust mortar
  1. Tez No: 387452
  2. Yazar: HADİYE HAKKOMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, çimento fırın tozu içeren harçların dayanım ve dayanıklılık özellikleri araştırılmıştır. Tüm karışımlar için kum-bağlayıcı malzeme oranı 3,0 ve su-bağlayıcı malzeme oranı 0,5 olarak seçilmiştir. Çimento yerine ağırlıkça ikame edilen çimento fırın tozu dört farklı oranda %5, %10, %15 ve %20 olmuştur. Harç numuneleri üzerinde işlenebilirlik, su emme oranı, boşlukluluk oranı, eğilme dayanımı, basınç dayanımı, aşınma, karbonatlaşma, yangın ve donma çözülme karşı dayanıklılık deneyleri gerçekleştirilmiştir. Laboratuar sonuçları çimento fırın tozunun %20 oranına kadar ikame edilmesinin harçların dayanım ve dayanıklılık özelliklerini önemli derecede değiştirmediğini göstermiştir. Hatta çimento fırın tozunun %5 oranında katkısının harçların özelliklerini iyileştirmiştir. Buna karşılık sadece çimento yerine çimento fırın tozu ikamesi harçların işlenebilme özelliğini ve karbonatlaşmayı olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents the mechanical and durability properties of mortar containing cement kiln dust. Water-binder ratio of 0.50 and sand-binder ratio of 3,0 were used. Cement kiln dust was used in four different replacement levels 5%, 10%, 15% and 20% by weight of cement. Workability, water absorption, water porosity, flexural tensile strength, compressive strength, abrasion, carbonation, fire and freeze-thaw resistance properties of cement kiln dust mortar was studied. Laboratory results showed that strength and durability properties did not significantly alter with the use of cement kiln dust replacement up to 20%. In fact the properties of mortar amended with use of 5% cement kiln dust as a cement replacement. On the other hand use of cement kiln dust as a cement replacement in mortar production only decreased the workability and increased the carbonation.