Hava jetli iplik eğirme makinelerinde işlem parametrelerinin çok kriterli karar verme yöntemleri ile seçimi
Selection of air-jet spinning machine process parameters with multi criteria decision making
  1. Tez No: 387451
  2. Yazar: ESRA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KIZILKAYA AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hava jetli eğirme teknolojisi, yüksek üretim hızına ve farklı ürün yapısıyla gerek iplik gerekse kumaş üreticileri tarafından ilgiyle izlenmektedir. Zorlaşan rekabet koşullarında var olabilmek için iplik üreticisi firmalar bu tip yeni eğirme teknolojilerine yatırım yapmak zorundadırlar. Yeni iplikçilik sistemleri için yüksek üretim hızı kadar önemli bir diğer husus da, eğirme parametrelerinde değişiklikler yaparak ürün özelliklerinin değiştirilebilir olmasıdır. Sistem yeni olduğu için işlem parametrelerinin istenen ürün özelliklerine göre ne şekilde optimize edileceği tam olarak bilinmemektedir. Öte yandan yeni eğirme teknolojileri ile iplik üretebilmek için firmaların belli bir bilgi birikimi (know-how) oluşturmaları da gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında, hava jetli iplik eğirme teknolojilerinin işlem parametrelerinden düze basıncı ve üretim hızının optimizasyonu, çok kriterli karar verme yöntemlerinden, tüm amaçları dikkate ve değerlendirmeye alması, alternatifler ve amaçlar arası tüm etkileşimleri parça parça değil, aynı anda göz önüne alması, sübjektif ağırlıklı normalleştirme yerine sübjektif olmayan yönsüz değerler kullanması sebebiyle çok kriterli karar verme yöntemlerinden, MOORA (Multi-objective Optimization By Ratio Analysis) yöntemi ile ele alınıp ve bu anlamda işlem parametrelerinin seçimine de yeni bir perspektif kazandırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Air Jet spinning technology has been followed closely by both yarn and fabric manufacturers with its high production speed and different production structure. Yarn manufacturers have to invest for new spinning technologies like air jet spinning in order to exist on conditions getting difficult. Another important case as well as high production speed for the new yarn systems is that all products' features can be changed by making modifications on the spinning parameters. Since the system is new, it isn't known accurately how the process parameters to be optimized with respect the desired products' features. On the other hand, the companies have to possess certain knowledge (know-how) in order to produce yarn by the new spinning technologies, as well. In this study, the aim is to approach optimization of the process parameters which are nozzle pressure and production speed of the air jet yarn spinning technologies by using MOORA technique (Multi-objective Optimization By Ratio Analysis) which is one of the multi-criteria decision-making methods and to provide a new perspective for the choice of process parameters. This technique will be preferred due to its properties of taking account of and evaluating all purposes, also consideration all interactions between alternatives and purposes not by pieces, but simultaneously, furthermore using non-subjective and non-directional values instead of subjective-weighted normalization.