Ayrık kosinüs dönüşümü DC bileşenleri ile dayanıklı görüntü damgalama
Robust image watermarking via DC components of discrete cosine transform
  1. Tez No: 387454
  2. Yazar: HAKKI BOZPOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yıllarda internet kullanımında hem kullanıcı sayısının hem de bağlantı hızlarının artması nedeniyle sayısal bilgilerin çoğaltılması ve işlenmesi yaygın hale gelmiştir. Bu nedenle dijital resimlerin kopyalanma riskine karşı korunması ihtiyacı doğmuştur. Telif hakkının korunması için önerilen yöntemlerden birisi de sayısal görüntünün damgalanmasıdır.Bu tez çalışmasının amacı, ayrık kosinüs dönüşümü uzayında katsayıların değiştirilmesiyle dayanıklı bir sayısal damgalama yöntemi gerçekleştirmek ve mevcut yöntemlerin başarımını arttırmaktır. Ayrık kosinüs dönüşümü DC bileşenlerinin değiştirilmesine dayalı mevcut yöntemlerde sabit ve ikili-adaptif ölçekleme faktörleri kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında çoklu-adaptif ölçekleme faktörleri kullanan bir damgalama yöntemi önerilmiştir. Damgalanacak görüntünün tüm blokları uzaysal resim frekansı metriği ile değerlendirilmiş ve her bloğa doku miktarıyla orantılı olarak bir ölçekleme faktörü atanmıştır. Böylece damgalanan görüntünün en az bozulmayla ataklara karşı en fazla dayanımı göstermesi amaçlanmıştır.Gerçekleştirilen deneylerde, önerilen çoklu-adaptif ölçekleme faktörü kullanan damgalama yönteminin sabit ve ikili-adaptif ölçekleme faktörü kullanan yöntemlere göre aynı saydamlık düzeyinde ataklara karşı daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, processing and deployment of digital information have become widespread due to the increase in number of both users and bandwidth capacities of internet. Therefore, copyright protection of digital images has grown a necessity against the risk of unauthorized use. Digital watermarking is among the methods proposed for the protection of copyrights.The aim of this thesis is to implement a robust digital watermarking method via modifying the coefficients in the space of discrete cosine transform and to improve the performance of existing methods. In existing methods, based on modifying the discrete cosine transform DC components, fixed and dual-adaptive scaling factors have been used. In this study, a watermarking method using multiple adaptive scaling factors has been proposed. All blocks of the image to be watermarked have been assessed by spatial frequency metric and a scaling factor has been assigned to each block as proportionate to its amount of texture. Therefore, it is aimed that watermarked images exhibit maximum resistance against attacks with minimum deformation.In the experiments conducted, it is observed that the proposed multiple adaptive scaling factor method is more efficient against the attacks, at the same transparency level, than the methods using fixed and dual-adaptive scaling factors.