Kayseri ili katı atık yönetimi ve çözüm önerileri
Kayseri̇ city solid waste manegement and suggestions for solving
  1. Tez No: 387455
  2. Yazar: TUĞBA AKTEPE GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın amacı, hızla nüfusu artan ve gelişen Kayseri'nin Büyükşehir Belediyesi sınırlarında katı atık yönetiminin ortaya konulması ve katı atık yönetimine uygulanabilir çözüm önerilerinin getirilmesidir. Bu çalışma kapsamında katı atıkların tanımı, özellikleri ve bertaraf yöntemleri ile dünyada ve ülkemizde katı atıkların durumu, bertarafına yönelik yaklaşım ve çalışmalar belirtilmiştir. Bunun yanında sanayileşmenin, nüfusun ve buna bağlı olarak oluşan katı atık miktarının ve çeşidinin her geçen gün arttığı Kayseri İli'nde oluşan katı atıkların karakterizasyonu yapılmış, katı atıkların geçmişteki durumu, bugünü ve katı atıklar hakkında planlanan çalışmalar anlatılmış, gelecek 25 yıla ait nüfus ve oluşacak katı atık miktarı projeksiyonları çıkarılmış ve bu bilgiler ışığı altında uygulanabilir katı atık yönetimi çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, the rapid population growth and evolving Metropolitan Municipality boundaries of Kayseri's, to reveal the solid waste management and solid waste management is to be applied to the proposed solutions. Scope of this study, the definition of the solid waste, properties and disposal methods was expressed. In the world and in our country solid waste disposal methods approach and studies was expressed. Characterization of solid waste generated in the province were removed. Status of waste was studied. 25-year population and the amount of solid waste was determined. Ultimately, solid waste management solutions were presented.