Elektromanyetik fırlatıcıların farklı manyetik özellikteki çekirdeklerle performans analizi
Performance analysis of electromagnetic launchers with cores having different magnetic properties
  1. Tez No: 387457
  2. Yazar: VEKİL SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT DALDABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında üç sargılı bir relüktans fırlatıcı sistemi tasarlanmış ve deneysel prototipi gerçekleştirilmiştir. Fırlatıcı sistemin deneysel prototipi gerçekleştirilmeden önce, Maxwell modeli oluşturularak sonlu elemanlar analizi (SEA) yapılmıştır. Modeldeki mermi parametrelerinin (mermi malzemesi, mermi uzunluğu) değişiminin merminin hızına etkisi incelenmiştir. Daha sonra fırlatıcı sistemin deneysel prototipi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca fırlatılan mermilerin namlu çıkış hızlarını ölçen bir hız ölçüm sistemi de tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu relüktans fırlatıcı sistem ile üç farklı malzemeden ve her bir malzemeden üç farklı boyutta toplam dokuz adet mermi yapılmıştır. Her bir mermi 50 ile 200 volt arasındaki DC gerilimle şarj edilen kondansatörlerde depo edilen enerji ile fırlatılarak mermilerin namlu çıkış hızları ölçülmüştür. Sonuç olarak merminin yapıldığı malzemenin ve mermi uzunluğunun namlu çıkış hızına ve fırlatıcının verimine olan etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada, diğer çalışmalardan daha düşük gerilimde çalışabilen, yapısı ve kullanımı basit, düşük maliyetli ve taşınabilir bir relüktans fırlatıcı gerçekleştirilmiştir. Teorik ve uygulama sonuçları karşılaştırılmış, uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a 3-coil electromagnetic launcher system was designed and implemented. A maxwell model of the system was constructed and finite elements analysis (FEA) was applied before building the experimental prototype. The effect of the variation of bullet parameters (such as material and length) on the bullet velocity was studied using the model. Then the experimental prototype of the launcher system was built. A velocity measurement system was also designed and implemented to measure the muzzle velocity of the launched bullet. A total of 9 bullets in 3 different sizes, made up of 3 different materials were constructed to be launched by the system. Each bullet was launched via capacitors charged with DC voltage between 50-200V and the muzzle velocities were measured. Finally, the effects of bullet material and length on muzzle velocity and launcher efficiency were examined. In this study, an easy-to-use, low-cost, portable and simple structured reluctance launcher that can be operated in relatively low voltage levels was implemented. Comparison of theoretical and experimental results show that there is a good match between them.