Erciyes dağının eteklerinde badem (Prunus amygdalus L.) seleksiyonu
  1. Tez No: 387479
  2. Yazar: ERHAN AKÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
2013-2014 yıllarında Kayseri ili Erciyes Dağı eteklerinde yürütülen bu araştırmada, yörede doğal olarak yetişen bademler arasında, geç çiçeklenme ve kalite yönünden üstün özelliklere sahip olanların seçilmesine çalışılmıştır. Seleksiyon çalışmasının başladığı 2013 yılı çiçeklenme döneminde, çiçek açan ve tavsiye edilen 480 badem tipi işaretlenmiştir. İlk seleksiyon aşamasında bölgedeki diğer bademlere göre geç çiçek açtığı gözlemlenen 34 adet tipin meyve örnekleri incelenmiştir. Tartılı derecelendirme sonucu 7 tip ( Tip 22, Tip 27, Tip 28, Tip 35, Tip 39, Tip 54 ve Tip 56) ümitvar olarak seçilmiş ve seleksiyonun ilk aşamasında üstün özelliklere sahip tipler olarak değerlendirilmiştir. Seçilen bu tiplerin pomolojik özellikleri incelenerek tanıtımları yapılmıştır. Tanıtımı yapılan tiplerde, çiçeklenme tarihleri 2013 yılında 24 - 29 Mart, 2014 yılında 11 - 20 Mart tarihleri arasında başlamış ve 2013 yılında 10 - 12 gün, 2014 yılında ise 9 - 11 gün devam etmiştir. Kabuklu meyve ağırlıklarının 3.64 - 6.76 g, iç badem ağırlıklarının 0.64 – 1.38 g, iç randımanlarının % 17.02 – 24.23, ham yağ oranlarının % 45.55 – 53.48, protein oranlarının % 18.03 – 21.43 arasında değiştiği çift içlilik oranlarının ise tanıtımı yapılan 7 tipte de % 0 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The slopes of mount Erciyes host of naturally grown almonds trees. This research was conducted in 2013-2014, in order to select superior almonds grown naturally on the slopes of mount Erciyes. The selection was performed considering mainly late blooming and high quality characters. In spring of 2013, 480 almond accessions were determined based on blooming date period. Of the total, 34 late blooming almonds were examined for fruit qualities. Based on weighted scaling, 7 almond accessions (Accession 22, accession 27, accession 28, accession 35, accession 39, accession 54 and accession 56) were selected and defined as superior almond accessions. Later, pomological characteristics of these 7 superior almonds were performed and characterized. Blooming time for the superiors was observed to happen 10-12 days between 24 and 29 March in 2013 and 9-11 days between 11 and 20 March in 2014. The nut and kernel weight found to be 3.64 – 7.67 g and 0.64 – 1.38 g, respectively. The yield, oil and protein rates were found to be % 17.02 – 24.23, % 45.55 – 53.48 % 18.03 – 21.43, respectively. Farming rates was found to be % 0.