Çukurova koşullarında değişik oryinli ileri buğday hat ve çeşitlerinin tarımsal karakterleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 38748
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
56 ÖZET Bu çalışmanın amacı, farklı kökenli ekmeklik buğday çeşit ve hatlarını Çukurova Bölgesinde halen yaygın olarak yetiştirilen SERl-82 ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafıntan ıslah edilen GENÇ-88 ekmeklik buğday çeşitlerinin verim ve verim unsurları ile kıyaslayarak, bu çeşitlerin yerine yetiştirilebilirle olanaklarını araştırmak, bölgenin taban koşullarına uygun ekmeklik buğday hatlarını belirlemektir. Konu ile ilgili denemeler, 1990-91 yetiştirme sezonunda Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümünün taban deneme alanlarında, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Elde edilen veriler üzerinde varyans analizi yapılarak, ortalama değerler arasındaki karşılaştırmalar DUNCAN testine göre yapılmıştır. Karakterler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Araştırma Sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1. Başaklanma Süresi Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama başaklanma süresi 93.8 gün bulunmuştur. Taban koşullarda yürütülen çalışmada en uzun başaklanma süresi LONG MAÎ#10 hattından saptanırken, en düşük değer Kİ 34 (60) / VEE ekmeklik buğday hattında bulunmuştur. Denemede yer alan 29 çeşit ve hat standart SERÎ-82 çeşidinden daha kısa sürede başaklanmışlardır.57 2. Başaklanma-Erme Süresi Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama başaklanma-erme süresi 43.7 gün olmuştur. Denemede yer alan 27 çeşit ve hat stantard SERÎ-82 ekmeklik buğday çeşitinden daha uzun başaklanma-erme sürelerine sahip olmuşlardır. 3. Bitki Boyu Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşitlerin ortalama bitki boyu 101.4 cm. olmuştur. En uzun bitki boylan BR16 ve K342 hatlarında bulunmuştur. En kısa bitki boyu ise 79-218 kod isimli hatta bulunmuştur. Bitki boyu ile tane verimi arasında önemli olumsuz ilişkiler saptanmıştır. Buğdayda bitki boyunun kısa olması arzu edilen bir özelliktir. Denemede yer alan 6 çeşit ve hat standart SERÎ-82 çeşitinden daha kısa boylu olmuşlardır. 4. Başak Uzunluğu Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşitlerin ortalama başak uzunluğu 12.7 cm. olmuştur. En fazla başak uzunluğu HAVİK ve HD2278 hatlarında bulunmuştur. En kısa başak uzunlukları ise ALTAR 84 ve 79-218 hatlarında bulunmuştur. Başak uzunluğu ile başak verimi arasında önemli58 olumlu ilişkiler saptanmıştır. Denemede yer alan 37 çeşit ve hat standart SERÎ-82 çeşitinden daha uzun başaklı olmuşlardır. 5. Başakta Başakçık Sayısı Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşitlerin ortalama başakta başakçık sayısı 20.3 adet -olmuştur. En fazla başakta başakçık sayısı HAVÎK çeşitinde (23.8 adet) bulunmuştur. En az başakta başakçık sayısı ise GENÇ-88 çeşitinde (14.4 adet) bulunmuştur. Başakta başakçık sayısı ile başak verimi arasında önemli olumlu ilişki saptanmıştır. Denemede yer 12 alan çeşit ve hat standart SERÎ-82 çeşitinden daha fazla başakta başakçık sayısına sahip olmuşlardır. 6. Başakta Tane Sayısı Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan çeşit ve hatların ortalama başakta tane sayısı 54.96 adet olmuştur. En fazla başakta tane sayısı HAVÎK çeşitinde (76.90 adet), en az ise 79-218 hattında (42.10 adet) bulunmuştur. Denemede yer alan 9 çeşit ve hat standart SERÎ-82 çeşitinden daha fazla başakta tane sayısına sahip olmuşlardır.66 10. Grain Yield Average kernel weight of lines and cultivars used at the experiment conducted under upland conditions of Çukurova Region was 544.40 kg. The highest kernel yield under upland were found from lines TUÎ (759.3 kg.), NlNG No.8401 ( 737 kg.), and NÎNG 8201 (732.7 kg.), and the lowest kernel yield were found from lines LONG MAl#10 (382.7 kg.) and CN079*18 (377 kg.). A major objective of all breeding program In wheat was improvement of grain yield. This was often difficult because of the large number of genes involved and low heritability. 4 of lines and cultivars were more kernel yield than that ofSERl 82 (729 kg). In addition to these lines, GENARO 81 (721.7 kg), BAU (702.3 kg), PFAU (700.3 kg) and NÎNG8319 (693.7 kg) were determined as promising lines. GENÇ 88, improved by Department of Field Crops-Adana, could not compete with other lines and lagged in terms of grain yield. ît was found that grain yield improvements were based on a linear increase in the number of grain in metre-square, the result of more grains per spikelets.59 7. Başak Verimi Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama başak verimi 2.17 gr. bulunmuştur. En fazla başak verimi HAVlK çeşitinde (3.210 gr.) en az başak verimi ise PÎONERO INTA ve PVN hatlarında bulunmuştur. Denemede yer alan 1 1 çeşit ve hat standart SERt-82 çeşitinden daha fazla başak verimine sahip olmuşlardır. Başak verimi ile tane verimi arasında önemli olumlu ilişkiler bulunmuştur. 6.8. Bin Tane Ağırlığı Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama bin tane ağırlığı 39.48 gr. olmuştur.Taban koşullarda yürütülen çalışmada en fazla bin tane ağırlığı 79-218 hattında (51.30 gr.), en az başak verimi ise PÎONERO INTA hattında (32.03 gr.) bulunmuştur. Denemede yer alan 26 hat ve çeşit standart SERÎ 82 çeşitinden daha fazla bin tane ağırlığına sahip olmuşlardır. Bin tane ağırl ığı ile tane verimi arasında önemli olumlu ilişki saptanmıştır. 9. Hektolitre Ağırlığı Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama hektolitre ağırlığı 79.09 kg. bulunmuştur. En yüksek hektolitre ağırlığı TUÎ hattında (83.87 kg.), en az hektolitre ağırlığı ise CN079*26 hattında (72.90 kg.)66 10. Grain Yield Average kernel weight of lines and cultivars used at the experiment conducted under upland conditions of Çukurova Region was 544.40 kg. The highest kernel yield under upland were found from lines TUÎ (759.3 kg.), NlNG No.8401 ( 737 kg.), and NÎNG 8201 (732.7 kg.), and the lowest kernel yield were found from lines LONG MAl#10 (382.7 kg.) and CN079*18 (377 kg.). A major objective of all breeding program In wheat was improvement of grain yield. This was often difficult because of the large number of genes involved and low heritability. 4 of lines and cultivars were more kernel yield than that ofSERl 82 (729 kg). In addition to these lines, GENARO 81 (721.7 kg), BAU (702.3 kg), PFAU (700.3 kg) and NÎNG8319 (693.7 kg) were determined as promising lines. GENÇ 88, improved by Department of Field Crops-Adana, could not compete with other lines and lagged in terms of grain yield. ît was found that grain yield improvements were based on a linear increase in the number of grain in metre-square, the result of more grains per spikelets.
Özet (Çeviri)
66 10. Grain Yield Average kernel weight of lines and cultivars used at the experiment conducted under upland conditions of Çukurova Region was 544.40 kg. The highest kernel yield under upland were found from lines TUÎ (759.3 kg.), NlNG No.8401 ( 737 kg.), and NÎNG 8201 (732.7 kg.), and the lowest kernel yield were found from lines LONG MAl#10 (382.7 kg.) and CN079*18 (377 kg.). A major objective of all breeding program In wheat was improvement of grain yield. This was often difficult because of the large number of genes involved and low heritability. 4 of lines and cultivars were more kernel yield than that ofSERl 82 (729 kg). In addition to these lines, GENARO 81 (721.7 kg), BAU (702.3 kg), PFAU (700.3 kg) and NÎNG8319 (693.7 kg) were determined as promising lines. GENÇ 88, improved by Department of Field Crops-Adana, could not compete with other lines and lagged in terms of grain yield. ît was found that grain yield improvements were based on a linear increase in the number of grain in metre-square, the result of more grains per spikelets.59 7. Başak Verimi Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama başak verimi 2.17 gr. bulunmuştur. En fazla başak verimi HAVlK çeşitinde (3.210 gr.) en az başak verimi ise PÎONERO INTA ve PVN hatlarında bulunmuştur. Denemede yer alan 1 1 çeşit ve hat standart SERt-82 çeşitinden daha fazla başak verimine sahip olmuşlardır. Başak verimi ile tane verimi arasında önemli olumlu ilişkiler bulunmuştur. 6.8. Bin Tane Ağırlığı Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama bin tane ağırlığı 39.48 gr. olmuştur.Taban koşullarda yürütülen çalışmada en fazla bin tane ağırlığı 79-218 hattında (51.30 gr.), en az başak verimi ise PÎONERO INTA hattında (32.03 gr.) bulunmuştur. Denemede yer alan 26 hat ve çeşit standart SERÎ 82 çeşitinden daha fazla bin tane ağırlığına sahip olmuşlardır. Bin tane ağırl ığı ile tane verimi arasında önemli olumlu ilişki saptanmıştır. 9. Hektolitre Ağırlığı Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama hektolitre ağırlığı 79.09 kg. bulunmuştur. En yüksek hektolitre ağırlığı TUÎ hattında (83.87 kg.), en az hektolitre ağırlığı ise CN079*26 hattında (72.90 kg.)66 10. Grain Yield Average kernel weight of lines and cultivars used at the experiment conducted under upland conditions of Çukurova Region was 544.40 kg. The highest kernel yield under upland were found from lines TUÎ (759.3 kg.), NlNG No.8401 ( 737 kg.), and NÎNG 8201 (732.7 kg.), and the lowest kernel yield were found from lines LONG MAl#10 (382.7 kg.) and CN079*18 (377 kg.). A major objective of all breeding program In wheat was improvement of grain yield. This was often difficult because of the large number of genes involved and low heritability. 4 of lines and cultivars were more kernel yield than that ofSERl 82 (729 kg). In addition to these lines, GENARO 81 (721.7 kg), BAU (702.3 kg), PFAU (700.3 kg) and NÎNG8319 (693.7 kg) were determined as promising lines. GENÇ 88, improved by Department of Field Crops-Adana, could not compete with other lines and lagged in terms of grain yield. ît was found that grain yield improvements were based on a linear increase in the number of grain in metre-square, the result of more grains per spikelets.59 7. Başak Verimi Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama başak verimi 2.17 gr. bulunmuştur. En fazla başak verimi HAVlK çeşitinde (3.210 gr.) en az başak verimi ise PÎONERO INTA ve PVN hatlarında bulunmuştur. Denemede yer alan 1 1 çeşit ve hat standart SERt-82 çeşitinden daha fazla başak verimine sahip olmuşlardır. Başak verimi ile tane verimi arasında önemli olumlu ilişkiler bulunmuştur. 6.8. Bin Tane Ağırlığı Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama bin tane ağırlığı 39.48 gr. olmuştur.Taban koşullarda yürütülen çalışmada en fazla bin tane ağırlığı 79-218 hattında (51.30 gr.), en az başak verimi ise PÎONERO INTA hattında (32.03 gr.) bulunmuştur. Denemede yer alan 26 hat ve çeşit standart SERÎ 82 çeşitinden daha fazla bin tane ağırlığına sahip olmuşlardır. Bin tane ağırl ığı ile tane verimi arasında önemli olumlu ilişki saptanmıştır. 9. Hektolitre Ağırlığı Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama hektolitre ağırlığı 79.09 kg. bulunmuştur. En yüksek hektolitre ağırlığı TUÎ hattında (83.87 kg.), en az hektolitre ağırlığı ise CN079*26 hattında (72.90 kg.)59 7. Başak Verimi Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama başak verimi 2.17 gr. bulunmuştur. En fazla başak verimi HAVlK çeşitinde (3.210 gr.) en az başak verimi ise PÎONERO INTA ve PVN hatlarında bulunmuştur. Denemede yer alan 1 1 çeşit ve hat standart SERt-82 çeşitinden daha fazla başak verimine sahip olmuşlardır. Başak verimi ile tane verimi arasında önemli olumlu ilişkiler bulunmuştur. 6.8. Bin Tane Ağırlığı Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama bin tane ağırlığı 39.48 gr. olmuştur.Taban koşullarda yürütülen çalışmada en fazla bin tane ağırlığı 79-218 hattında (51.30 gr.), en az başak verimi ise PÎONERO INTA hattında (32.03 gr.) bulunmuştur. Denemede yer alan 26 hat ve çeşit standart SERÎ 82 çeşitinden daha fazla bin tane ağırlığına sahip olmuşlardır. Bin tane ağırl ığı ile tane verimi arasında önemli olumlu ilişki saptanmıştır. 9. Hektolitre Ağırlığı Çukurova'nın taban koşullarında yürütülen denemede yer alan tüm çeşit ve hatların ortalama hektolitre ağırlığı 79.09 kg. bulunmuştur. En yüksek hektolitre ağırlığı TUÎ hattında (83.87 kg.), en az hektolitre ağırlığı ise CN079*26 hattında (72.90 kg.)66 10. Grain Yield Average kernel weight of lines and cultivars used at the experiment conducted under upland conditions of Çukurova Region was 544.40 kg. The highest kernel yield under upland were found from lines TUÎ (759.3 kg.), NlNG No.8401 ( 737 kg.), and NÎNG 8201 (732.7 kg.), and the lowest kernel yield were found from lines LONG MAl#10 (382.7 kg.) and CN079*18 (377 kg.). A major objective of all breeding program In wheat was improvement of grain yield. This was often difficult because of the large number of genes involved and low heritability. 4 of lines and cultivars were more kernel yield than that ofSERl 82 (729 kg). In addition to these lines, GENARO 81 (721.7 kg), BAU (702.3 kg), PFAU (700.3 kg) and NÎNG8319 (693.7 kg) were determined as promising lines. GENÇ 88, improved by Department of Field Crops-Adana, could not compete with other lines and lagged in terms of grain yield. ît was found that grain yield improvements were based on a linear increase in the number of grain in metre-square, the result of more grains per spikelets.