Çukurova koşullarında değişik bradyrhizobium japonicum izolatları ile aşılamanın farklı soya çeşitlerinde nodülasyon, N2-fiksasyonu ve verime etkisi
  1. Tez No: 77144
  2. Yazar: IŞIK ONAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
öz DOKTORA TEZİ ÇUKUROVA KOŞULLARINDA DEĞİŞİK Bradyrhizobium japonicum İZOLATLARI İLE AŞILAMANIN FARKLI SOYA ÇEŞİTLERİNDE NODÜLASYON, N2-FİKSASYONU VE VERİME ETKİSİ Işık ONAÇ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABÎLÎM DALI Danışman : Prof. Dr. Mustafa GÖK Yıl: 1998, Sayfa: 119 Jüri : Prof. Dr. Mustafa GÖK Prof. Dr. Hüseyin ÖZBEK Prof. Dr. Kemal GÜR Çukurova koşullarında, 1993 ve 1994 yıllarında, soyada simbiyotik olarak azot bağlayan etkin Bradyrhizobium japonicum izolatlarının tarla koşullarında nodülasyon, N2- fiksasyon etkinliklerinin ve verimin araştırılması amacıyla yürütülen bu çalışmada, A3 127 ve Sa88 soya çeşitlerine Soil, So56, 1809, 30131, 1756, 1755, 110, ON1, ON2, ON3 nolu bakteri izolatları aşılanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, bakteri aşılaması; bitkide nodülasyon, kuru madde oluşumu, dane verimi ve %N içerikleri yönünden önemli artışlar sağlamıştır. Kullanılan bakteri izolatlarının etkinlikleri birbirinden önemli derecede farklı bulunmuş ve herhangi bir özellik yönünden etkin olan bir izolat diğer özellikler yönünden aynı etkiyi göstermemiştir. Ayrıca Çukurova Bölgesi' nden izole edilen bakteri izolatlarının kontrole oranla daha etkili ancak, diğer bakteri izolatlarına oranla daha az etkili olduğu görülmüştür. Soya bitkisinin ülkemiz koşullarında dane amacıyla ekilen bir bitki olması nedeniyle, araştırılan özelliklerden dane verimi önemli kriter olarak alınmış, dane verimi bakımından da A3 127 x 1756 ve Sa88 x 1755 kombinasyonlarının en uygun kombinasyonlar olduğu ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler Simbiyotik azot fiksasyonu, Bradyrhizobium japonicum, soya fasulyesi, baklagillerde N2 fiksasyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS THE EFFECT OF N2-FIXING Bradyrhizobium japonicum ISOLATES WHICH ARE SPECIFIC FOR SOYBEANS NODULATTON, Nr-FTXATION POTENTIAL AND YIELD UNDER THE FHCLD CONDITIONS ON ÇUKUROVA REGION Işık ONAÇ DEPARTMENT OF SOIL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Mustafa GÖK Year: 1998, Pages: 119 Jury : Prof. Dr. Mustafa GÖK Prof. Dr. Hüseyin ÖZBEK Prof. Dr. Kemal GÜR The objectives of this study were to select effectively N2-fixing Bradyrhizobium japonicum isolates which are specific for soybeans to determine nodulation, N2-fixation potential and yield under the field conditions on Çukurova region. Two soybean genotypes (A3 127 and Sa88) were inoculated with Soil, So56, 110, 1755, 1756, 1809, 30131, ONI, ON2, ON3 bacteria isolates to determine the influence of N2-fixation on yield and quality. The selected plant parameters, seed yield, plant dry matter, number of nodules, nodule weight, nodule development, plant root weight, nodule and %N in seed were determined. The data indicated that inoculation by the selected bacteria increased the yield, N2- fixation, dry matter and nodulation in both soybean genotypes compared to the control. However, the isolates of bacteria and soybean genotypes showed different response in terms of above mentioned plant parameters. The bacteria isolates isolated from Çukurova region were found ineffective in Nr-fixation. Soybean, cause of a sowing plant with aim of seed on our country conditions, the most of seed yield were obtained from A3 127 x 1756 and Sa88 x 1755 combinations. Key Words : N2-fixation, Bradyrhizobium japonicum, soybean, legumes