Çukurova koşullarında değişik gelişme dönemlerinde biçilen tüylü fiğ ( Vicia villusa roth.).ilo tritikale ( x triticosecale wittmack)'nin farklı oranlardaki karışlarında verim ve verimle ilgili özelliklerin saptanması üz
  1. Tez No: 38794
  2. Yazar: HÜLYA ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. EMİN ANLARSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
-43- ÖZET Bu çalışma, 1993-1994 yetiştirme mevsiminde Ç.ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü taban arazisinde yürütülmüştür. Tüylü fig ve tritikalenin karışım halinde kışlık ara ürün olarak yetiştirilme olanaklarının araştırıldığı bu deneme'de ; Tüylü fiğin saf ekimi ile birlikte % 50 tüylü fiğ + % 50 tritikale, % 66 tüylü fig + % 33 tritikale, % 75 tüylü fig + % 25 tritikale ve % 80 tüylü fig + % 20 tritikale olmak üzere 4 farklı karışım oranı kullanılmıştır. Yine tüylü fiğin gelişme dönemleri esas alınarak (tomurcuklanma, % 75 çiçeklenme, meyve bağlama başlangıcı) 29.03.1994, 12.04.1994, 26.04.1994 tarihlerinde olmak üzere üç biçim uygulanmıştır. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Denemede biçim zamanları ana parsel, karışım oranları ise alt parsel olarak ele alınmıştır. Deneme sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1- Tüylü fiğde karışım oranları ve biçim zamanları bitki boyuna önemli düzeyde etkili olmuştur. En yüksek fig bitki boyu (174.54 cm) tüylü fiğin meyve bağlama başlangıç döneminde yapılan biçimden, en düşük bitki boyu (129.63 cm) tüylü fiğin tomurcuklanma döneminde yapılan biçimden elde edilmiştir. Karışımlarda ise en yüksek (159.24 cm) % 75 tüylü fig + % 25 tritikale, en düşük (133.80 cm) saf tüylü fiğde saptanmıştır. 2- Tritikale bitki boyu biçim zamanından önemli düzeyde etkilenmiştir. En yüksek bitki boyu (157.74 cm) tüylü fiğin meyve başlama başlangıç döneminde yapılan biçimde, en düşük bitki boyu ise (146.84 cm) tüylü fiğin tomurcuklanma döneminde yapılan biçimden elde-44- edilmiştir. Karışım oranlarının tritikale bitki boyuna önemli derecede etkili olmadığı saptanmıştır. 3- Yeşil ot verimine, karışım oranı ve biçim zamanının önemli düzeyde etkili olduğu saptanmıştır. En yüksek yeşil ot verimi (2915.25 kg/da) tüylü fiğin tomurcuklanma döneminde yapılan biçimde, en düşük (1678.16 kg/da) tüylü fiğin meyve bağlama başlangıç döneminde yapılan biçimde elde edilmiştir. 4- Kuru ot verimi karışım oranlarından önemli düzeyde etkilenmiştir. En yüksek kuru ot verimi (764.44 kg/da) % 50 tüylü fiğ + % 50 tritikale karışımından, en düşük (362.68 kg/da) tüylü fiğin saf ekiminden elde edilmiştir. Kuru ot verimini biçim zamanı önemli düzeyde etkilememiştir. 5- Yeşil otta tüylü fiğ oranına karışım oranının önemli derecede etkili olduğu, biçim zamanının ise etkili olmadığı saptanmıştır. Tüylü fiğin karışımdaki oranı arttıkça, botanik kompozisyondaki tüylü fig oranı da artış göstermiştir. 6- Yeşil otta tritikale oranının karışım oranından önemli derecede etkilendiği, biçim zamanından ise önemli derecede etkilenmediği saptanmıştır. Karışımlarda tritikale oranı arttıkça botanik kompozisyondaki tritikale oranı da artmıştır. 7- Kuru otta en yüksek tüylü fig oranı (% 33.78) % 80 tüylü fig + % 20 tritikale karışımından, en düşük (% 14.33) % 50 tüylü fig + % 50 tritikale karışımından elde edilmiştir. Karışımdaki tüylü fiğ oranı arttıkça, botanik kompozisyondaki tüylü fig oranı da artmıştır. Kuru otta tüylü fi ğ oranına biçim zamanı önemli derecede etkili olmamıştır.-45- 8- Kuru otta tritikale oranı en yüksek ( % 85.66) % 50 tüylü fi§+ % 50 tritikale karışımından, en düşük (% 66.22) % 80 tüylü fiğ- + % 20 tritikale karışımından elde edilmiştir. Karışımdaki tritikale oranı arttıkça, botanik kompozisyondaki tritikale oranı da artmıştır. Kuru otta tritikale oranına biçim zamanı önemli derecede etkili olmamıştır. 9- Denemede ele alman bütün özellikler açısından biçim zamanı x karışım oranı interaks iyonunun önemsiz oldug-u saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-46- SUMMARY This study was carried out in the growing season of 1993-1994 in the experimental area of Çukurova University, Faculty of Agriculture. In the study, the possibilities of hairy vetch with triticale as winter crop were investigated. The mixture rates were 50 % hairy vetch +50 % triticale, 66 % hairy vetch + 33 % triticale, 75 % hairy vetch + 25 % triticale and 80 % hairy vetch + 20 % triticale and the cutting times were budding stage, 75 % flowering and podding stage of hairy vetch. (29.3 1994, 12.4.1994, 26.4.1994 respectively.) Field trial was arrangend with three replications according to split plots expermental desing. The cutting time was the main plots and the seed rate was the sub plots. The result of the experiment were summarized as follows. 1- Seeding rates and cutting time significantly affected plant height of hairy vetch. The highest plant height (174.54 cm) was obtained from the pod stage while the lowest value (129.63 cm) was from the bud stage. Considering the seeding rates the highest plant (159.24 cm) was in the 75 % hairy vetch + 25 % triticale mixture while the shortest plant (133.80 cm) was in the pure hairy vetch plots. 2- Plant height of triticale has been significantly affected by cutting time. The highest value (157.74 cm) was found at the pod stage while the lowest value (146.84 cm) was at budding stage. There was no significant effects of seeding rates on triticale plant height. 3- Both seeding rates and cutting times have significantly affected the forage yield. The highest forage yield (2915.25 kg/da) was obtained from the budding stage while the lowest value (1678.16 kg/da) was from at the pod stage of the hairy vetch.-47- 4- Seeding rates have significantly affected hay yield. The 50 % hairy vetch + 50 % triticale mixture gave the highest hay yield (764.44 kg/da) while the pure hairy vetch system gave the lowest hay yield (362.68 kg/da). Cutting times have no significant effect on hay yield. 5- The seeding rates have significantly affected the rate of hairy vetch in forage while cutting times have not affected on botanical composition. The rate of hairy vetch in botanical composition increased with increasing of the rate of hairy vetch in mixtures. 6- Triticale rate in green forage has been significantly affected by seeding rates but not by cutting time. The rate of triticale in botanical composition changed with the changing of the rate of triticale in mixtures. 7- The highest hairy vetch rate in hay (33.78 %) was obtained from 80 % hairy vetch + 20 % triticale mixtures while the lowest (14.33 %) was from 50 % hairy vetch + 50 % triticale mixtures. Hairy vetch rate in botanical composition changed with the rate of hairy vetch in mixtures. Cutting time has no effects on hairy vetch rate in hay. 8- The highest triticale rate in hay (85.66 %) was found in 50 % hairy vetch + 50 % triticale mixture while the lowest value (66.22 %) was from 80 % hairy vetch + 20 % triticale mixture. There were no significant effects of cutting times on triticale rate in hay. 9- It is found out that, in all characters studied, there was no significant interactions between seeding rate and cutting time.