Mi̇kro hava araçlarinda yunuslama hareketi̇ sonucu oluşan aerodi̇nami̇k parametreleri̇n roboti̇k si̇stemde tespi̇ti̇
Detection of aerodinamics parameters obtained via rolling motion of micro air vehicles in robotic system
- Tez No: 387484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SOYLAK, DOÇ. DR. MUSTAFA SERDAR GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında 3 farklı Düz Plaka (AR1, AR1.5, AR2) ve 2 farklı NACA 2415 (AR1, AR1.5) kanat profillerine ait en/boy oranı (AR) değişiminin aerodinamik parametrelere etkisi, bu profillerin 5X104 Re sayısında farklı hücum açılarında ve farklı konumlardan alınmış duman görüntüleri ve farklı hücum açısı (0-10, 5-15, 10-20, 15-25) aralıklarında farklı Re sayılarında (50000, 75000, 100000 ) ki sinüs biçimli sade yunuslama hareketi deneysel çalışmaları sunulmuştur. Bu çalışma en/boy oranının değişiminin CL ve CD katsayılarını etkisinin nasıl olduğunu, duman deneyi görüntüleri ile akış durumlarını gözlemlemeyi ve yunuslama hareketinin statik kuvvet değerlerinden ne kadar fazla taşıma kuvveti oluşturduğunu araştırmayı amaçlamıştır. Farklı kanat profilleri ile yapılan bu çalışmada AR ve Re sayısı değerinin artmasının taşıma kuvvetini artırdığı sürükleme katsayısını ise azalttığı görülmüştür. Yunuslama hareketi sonucu oluşan aerodinamik parametre değerleri statik kuvvetlerle karşılaştırıldığında, yunuslama hareketinin taşıma kuvvetini önemli derecede arttırdığı görülmüştür. En yüksek taşıma katsayısı değeri 21 derece hücum açısında NACA 2415 AR 1,5 profilinde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study 3 different flat plates (AR1, AR1.5, AR2) and two different NACE 2415 (AR1, AR1.5) width / height ratio of the airfoil (AR) on the aerodynamic parameters of the change in the number Re 5x104 of this profile as offensive smoke images taken from different angles and different location and angle of attack (0-10, 5-15, 10-20, 15-25) at different Reynolds numbers in the range (50000, 75000, 100000) of simple sinusoidal pitching motion of experimental studies are presented. In this study, width / height ratio of the change in how the effects of CL and CD coefficients, to observe the flow condition with smoke test images and pitching motion was aimed to investigate the form how much load bearing capacity of the static force values. Made with different blade profiles in this study the increase of the Re AR, and the count value of the drag coefficient increases the load bearing capacity, decreases. Compared with the pitch of the resulting parameter values are static aerodynamic force generated, carrying the pitching movement strength was found to significantly increase. Maximum lift coefficient value of 21 degree NACA 2415 AR angle of attack was seen in 1.5 profile.