Cu/MgB2 süperi̇letken telleri̇n toz i̇çi̇nde toz tekni̇ği̇ i̇le üreti̇lebi̇li̇rli̇ği̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
An investigation on the manufacturabi̇li̇ty of Cu/Mgb2 superconductor wires using powder-in-powder method
  1. Tez No: 387483
  2. Yazar: EMRE CİMİNLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ NAİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde süper iletken tellerin kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Süper iletken malzemeleri teknolojik açıdan ön plana çıkaran çok önemli temel özelliklerin başında elektriksel açıdan doğru akıma karşı sıfır direnç göstermeleri ve normal iletkenler ile karşılaştırıldıklarında oldukça yüksek akım taşıma kapasitesine sahip olmaları gelmektedir. Bu özellikler elektrik akımının taşınmasında, depolanmasında, güçlü mıknatısların yapılmasında, jeneratörlerde ve elektrik ile çalışan hassas cihazların üretilmesinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca yüksek frekanslarda son derece düşük direnç göstermeleri, çok düşük sinyal dağılımı ve neredeyse ışık hızına yakın hızlarda sinyal taşıma kapasitesine sahip olmaları ise haberleşme, askeri amaçlar (savunma sanayinde) ve mikrodalga teknolojilerinde önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında öncelikli olarak toz metalürjisi ile oluşturulan bakır bir biletin merkezine yine toz tanelerinden oluşan MgB2 (Mağnezyum di borür) malzemesinin ilave edilmesiyle, kompozit yapıda bir filmaşin, powder in powder (PIP) tekniğiyle elde edilmiştir. Filmaşin yapının elde edilebilmesi için çeşitli ekstrüzyon üniteleri tasarlanarak imal edilmiştir. Çalışmada birbirinden farklı çaplarda üç adet kalıp kullanılarak üretilen yirminin üzerindeki filmaşinler çeşitli mekanik testlere tabi tutularak boyutsal ve metalloğrafik özellikleri (gözeneklilik, çatlak oluşumu, tane yapısı, v.b.) ve bu özelliklerin ürün boyuna bağlı değişimi bakımından detaylı incelemeleri yapılmıştır. Son olarak filmaşinler tel çekme kalıplarından geçirilerek ince çaplarda (0,5-1 mm), pratikte çok kullanılmayan ancak çeşitli endüstrilerde kullanılabilecek bakır esaslı kompozit tel üretimi gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The areas of application of the süper-conductive wires have recently been increasing more and more. The main technical features, first in importance level, of the süper conductive materials are their capability of indicating no electrical resistance against the direct current and having too much high capacity of current carrying when they are compared to average ones. Mentioned features take up a lot of room in carrying and storing the electric current; manufacturing powerful magnets; in generators; and in manufacturing some delicate electric devices. Furthermore, their capability of applying so much low resistance at high frequencies, lower signal dispersion, and having a signal carrying capacity of so much close to the velocity of light are very important characteristics in the fields of communication, military purposes (defence industry), and microwave technologies. In this study, a wire rod in a structure of composite was formed by adding MgB2 (Magnesium diborür) consisting of dust particles into the center of a copper bar produced using the dust metallurgy in compliance with the powder in powder (PP) technique. Various extrusion units have been designed and manufactured in order to obtain the specific wire rod structure. More than twenty wire rods manufactured in this study using three dies each with different diameters were subjected to various mechanical tests, and inspected in detail for dimensional and metallographics characteristics (such as porosity, crack formation, grain structure, etc. ), and also for changes in aforegiven features by the height of product. Consequently, worked on diligently for producing a type of composite wire of copper base with small diameter (0,5-1 mm), which hasn't been used widely in practise, but may be used in some areas of industry, by extruding the wire rods through wire drawing dies.