Reco, a hybrid video recommendation system using user behaviours and features of videos
Reco, kullanıcı davranışlarını ve videoların özelliklerini kullanan bir hibrit video tavsiye sistemi
  1. Tez No: 387494
  2. Yazar: ŞÜKRÜ BEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU, DOÇ. DR. PINAR KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnternet üzerindeki video içeriğinden bahsettiğimizde büyük ölçeklerde düşünmemiz gerekmektedir. Bu sebeple video tavsiye sistemlerinin gerçek zamanlı olması ve sürekli artan video içeriği karşısında performans kaybı yaşamadan cevap verebilmesi gerekmektedir. Bu sorun karşısında hem video içeriklerini kullanan hem de benzer kullanıcılar arasındaki ilişkiler üzerinden ilerleyen ve tamamen ölçeklenebilen, video verisinin veya kullanıcı sayısının büyüklüğünden etkilenerek performans kaybı yaşamayan bir video tavsiye sistemi öne sürerek çözüm buluyoruz. Tezimizde kullanıcı ilişkilerini ve videoların içerik özelliklerini nasıl birleştirerek kullandığımızdan bahsediyoruz. Kullanıcıların davranışlarındaki bir değişikliğin tavsiye sistemimizi nasıl etkilediğini ve kullanıcı verisi ile video içerik verilerinin nasıl bir arada kullanıldığından detaylı bir şekilde bahsediyoruz.
Özet (Çeviri)
If you are talking about video content on the internet, you have to think in big scales. That is why we need a system that handles the constant streaming of user behaviour on video content without delaying its recommendation system at the background. We approach to this problem by combining collaborative and content based recommendation algorithms on a framework which is completely scalable. In the thesis, we explain how we combine behaviours of users and features of videos. In what ways a change on user behaviours effects the recommendation and how is meta data mapped to user behaviours for creating the recommendation.