MATLAB toolbox for finite element analysis of structures
Yapıların sonlu elemanlar analizi için MATLAB araç kutusu
  1. Tez No: 387495
  2. Yazar: VOLKAN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUHA ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalısmada; MATLAB ortamında yapıların sonlu elemanlar analizi için açık kodlu program gelistirildi. Nesne yönelimli olarak gelistirilen bu program neticesinde, 4 yeni sınıf olusturulmustur. Bu çalısma neticesinde, MATLAB programına hakim olmayan son kullanıcaların yararlanabileceği arayüz yazılımı gelistirilmistir. Ayrıca sekiz çesit eleman; Plane Truss, Space Truss, Plane Frame, Space Frame, Linear Triangular, Bilinear Quadratic, Linear Tetrahedral ve 3 Node Shell kullanıcıların uygulmaları için hazır hale getirilmistir. Bu elamanlar kullanılarak yapılan uygulamarın sonuçları, aynı amaçla profesyonel olarak kullanılmakta olan ABAQUS programının çıktıları ile karsılastırılmıstır. Bu doğrultuda her iki sonuç grubunun da önemli derece tutarlı olduğu değerlendirilmis olup bahsi geçen elemanlar kalifiye edilmistir. Teze esas olan çalısmaya ait Matlab kodları, bundan sonraki arastırmalarda baska arastırmacıların kullanabilmesi için tezle birlikte paylasılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, an open source program for structural analysis was developed in MATLAB programming environment. Program was organized in object oriented manner by four new developed classes. Moreover, a graphical user interface for the end users was created. Furthermore, eight kinds of element including Plane Truss, Space Truss, Plane Frame, Space Frame, Linear Triangular, Bilinear Quadratic, Linear Tetrahedral and 3 Node Shell elements are ready to use. Elements were qualified by comparing the results obtained from the newly generated toolbox and commercial finite element analysis product named Abaqus and results were significantly consistent. Finally, Matlab codes are available in the attachment of thesis for further studies that will be done by other researches.