Maintenance for sustainable ontologies
Sürdürülebilir ontolojiler için idame
- Tez No: 387507
- Danışmanlar: Prof. Dr. İBRAHİM SONER YILDIRIM, Prof. Dr. ONUR DEMİRÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Documentation and Information
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bilgisayar ve enformasyon bilimlerinde ontolojiler, bilgiyle fiziksel varlıkların, bu varlıkların ilgi alanlarının ve bunlar arasındaki ilişkilerin sayısal yansımaları olarak tanımlama ve kategorize etmek için bir fırsat olarak görülmüştür. Bu sayısal alanlar ve varlıklar için, enformasyona yönelik, ontoloji tabanlı yapılar örgütlerin bilgi yapılarının oluşturulmasında popüler olmuştur. Bu bakış açısıyla, farklı ontoloji tanımları kullanılarak, örgütler farklı amaçlarla kendi sayısal ontolojilerini oluşturmaya başlamıştır. Ancak, ontoloji inşası yalnızca tek bir adımda tamamlanamamaktadır; örgütün ve de örgütün bulunduğun çevrenin değişimine göre değişikliklere ihtiyaç duymaktadır. Ontoloji idamesi fikri bu ihtiyacı desteklemek için kendini göstermektedir. Bu çalışmada, bu ihtiyacı karşılamaya yönelik, daha önceden oluşturulmuş, idame edilmiş SWEET, Galen, Kamu Finans Yönetimi ontolojileri kendilerine uygulanan ontoloji görevlerine bakılarak vaka olarak çalışılmıştır. Daha sonra elde edilen sonuçlar BIHAP sistem ontolojisi üzerinde geliştiriciler ve de son kullanıcılara uygulanan anketler ile karşılaştırılmıştır. Anketlerin onaylanması, ankete katılan katılımcılara yapılan mülakatlarla sağlanmıştır. Çıkan sonuçlar, ontoloji görevlerinin ontoloji idamesi için kullanılabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In computer and information sciences, ontology based information systems have been seen as an opportunity to represent knowledge as to define and categorize digital reflections of physical entities, domains and relations between pairs of them. For these digital domains and entities, information oriented, ontology based structures have become popular for creation of knowledge structures for organizations. Based on this perspective, by using different ontology definitions, organizations have been building their own digital ontologies for a wide variety of reasons. However, construction of an ontology cannot be concluded with a single build; it requires maintenance, which is in parallel with organizational and organization's environmental changes. The ontology maintenance idea arises to support this requirement. In this study, to answer this requirement, previously created and maintained SWEET, Galen and Public Finance Management ontologies were studied as cases by looking at implemented ontology tasks. After that, the findings were derived from these cases and these findings were compared with the BIHAP system ontology with implementation of questionnaire to the developers and end users of the system. The validation of the questionnaire was ensured by implementation of interviews to the previous questionnaire participants. The results revealed the implementation of ontology tasks for the ontology maintenance purposes.