Sustainable retrofits for residential buildings based on LEED v4.1 operations and maintenance
LEED v4.1 işletme ve bakımına dayalı konut binaları için sürdürülebilir iyileştirmeler
  1. Tez No: 858699
  2. Yazar: SABA HAJIZADEH
  3. Danışmanlar: ASSIST. ASSOCIATE PROF. DR. SENEM SEYİS KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Binalar ve inşaat endüstrisi, enerji ve süreçle ilgili emisyonların yaklaşık 40\%'ından sorumludur. Bu nedenle, Paris Anlaşması, binaların ve inşaat endüstrisinin ürettiği yüksek karbon emisyonlarını azaltmak için 2030'a kadar metrekare başına bina başına enerji kullanımında 30\'luk bir iyileştirmenin gerektiğini açıklamıştır. Bu nedenle, mimarlık, mühendislik ve inşaat (MMİ) endüstrisinde eğilim, binaların kaynak tüketimini azaltmaktır. Bu noktada, Paris Anlaşması'nda tanımlanan küresel iklim hedeflerini karşılamak için mevcut binaları sürdürülebilir bir şekilde yeniden düzenleme konusunda hayati bir ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmanın araştırma hedefi, (1) LEED v4.1 İşletme ve Bakım (O+M) kriterlerine dayalı olarak beş katlı bir konut binasını iyileştirmek ve (2) sürdürülebilir bir şekilde iyileştirilmiş bina ile geleneksel mevcut binanın kaynak tüketimini ve karbon emisyon salımını karşılaştırmaktır. LEED v4.1 O+M temel alınarak çalışmada dokuz farklı senaryo kullanılarak binanın mevcut enerji tüketimini ve CO$_2$ emisyonlarını azaltmak için çeşitli yöntemler incelenmiştir. Bu kapsamda, her senaryo için bina enerji, su ve aydınlatma performansı ile karbon emisyon üretim oranı DesignBuilder aracılığıyla hesaplanmıştır. Sonuçlar, her dönüştürme yönteminin mevcut binalardaki enerji tüketimini ve CO$_2$ emisyonlarını azaltmada farklı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Kombine senaryo, mevcut binanın yıllık CO$_2$ emisyonunu 34437.89 kg'dan 16668.9 kg'a düşürerek CO$_2$ emisyonlarında 51\%'lik bir azalmayı temsil etmektedir. Bu çalışmanın bulguları, Tabriz iklimindeki konut binalarında çeşitli dönüştürme yöntemlerini birleştirmenin enerji tasarrufu sağlayabileceğini göstermektedir. Bu araştırmanın sonuçları, LEED v4.1 Operasyon ve Bakım temel alınarak konut binaları için sürdürülebilir dönüşümlerin tasarım sürecini ve değerini göstererek MMİ endüstrisine ve literatürüne katkıda bulunacaktır. Sürdürülebilir inşaat projelerine odaklanan uygulayıcılar ve yeşil binalara odaklanan araştırmacılar, bu araştırmanın sonuçlarından faydalanabilirler.
Özet (Çeviri)
The buildings and construction industry are responsible for almost 40% of energy- and process-related emissions. For this reason, the Paris Agreement announced that a 30% improvement in energy usage per sqm of buildings is needed until 2030 to reduce the high carbon emissions produced by buildings and the construction industry. Hence, the tendency in the architecture, engineering, and construction (AEC) industry is to reduce the resource consumption of buildings. At this point, there is a vital need to retrofit the existing buildings sustainably to fulfill the global climate targets described in the Paris Agreement. The research objective of this study is to (1) retrofit a five-story residential building based on the LEED v4.1 Operations and Maintenance (O+M) and (2) compare the resource consumption and carbon emission release of sustainable retrofitted buildings and conventional existing buildings. Based on the LEED v4.1 O+M, nine alternative scenarios are used in the study to reduce the building's current energy consumption and CO2 emissions. In this scope, energy, water, and lighting performance, as well as the carbon emission production rate of the building, are calculated via DesignBuilder for each scenario. The results reveal that each retrofitting method has a varied effect on lowering energy consumption and CO2 emissions in existing buildings. The combined scenario reduces the annual CO2 emission in the existing building from 34437.89 kg to 16668.9 kg, representing a 51% decrease in CO2 emissions. The findings of this study show that combining numerous retrofit methods can save up to 50% of energy in Tabriz-climate residential buildings. The results of this research will contribute to the AEC industry and literature by indicating the design process and value of sustainable retrofits for residential buildings based on LEED v4.1 Operations and Maintenance. Practitioners in sustainable construction projects and researchers focusing on green buildings could benefit from the results of this research.