Genel havacılık bakım operasyonlarında sürdürülebilir yedek parça ve dış kaynak yönetimi için web tabanlı karar destek sistemi tasarımı
Design of a web-based decision support system for sustainable spare parts and outsourcing management in general aviation maintenance operations
- Tez No: 1016596
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KÜÇÜK YILMAZ, DOÇ. DR. KADİR AKSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pilotaj Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pilotaj Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, genel havacılık bakım operasyonlarında sürdürülebilir yedek parça ve dış kaynak yönetimi için web tabanlı bir karar destek sistemi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışma, havacılık bakım, onarım ve revizyon (MRO) sektöründe yedek parça tedarik zinciri yönetiminin karmaşıklığını ve sürdürülebilirlik boyutunun önemini vurgulamaktadır. Literatür taraması sonucunda, havacılık MRO sektöründe sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi ve karar destek sistemleri üzerine yapılan çalışmaların sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Bu boşluğu doldurmak amacıyla, sürdürülebilirlik, risk analizi ve çok kriterli karar verme yöntemlerini entegre eden bir web tabanlı karar destek sistemi tasarımı ortaya konulmuştur. Sistemin çok boyutlu değerlendirme mekanizması, Ağırlıklı Toplam Modeli (Weighted Sum Model — WSM) ve min-max normalizasyon yöntemi temel alınarak kurgulanmış; tedarikçi değerlendirme ve sıralama süreci bu çerçevede modellenmiştir. Karar modu ağırlıkları ise Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ile gelecekte sistematik biçimde belirlenebilecek şekilde tasarımı yapılmıştır. Risk analizi ve karbon ayak izi hesaplama modülleri de sisteme entegre edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, tasarlanan web tabanlı karar destek sisteminin genel havacılık bakım operasyonlarında sürdürülebilir yedek parça ve dış kaynak yönetimi süreçlerini iyileştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a web-based decision support system was designed for sustainable spare parts and outsourcing management in general aviation maintenance operations. The study emphasizes the complexity of spare parts supply chain management and the importance of the sustainability dimension in the aviation maintenance, repair, and overhaul (MRO) sector. As a result of the literature review, it was determined that studies on sustainable supply chain management and decision support systems in the aviation MRO sector are limited. To fill this gap, a web-based decision support system integrating sustainability, risk analysis, and multi-criteria decision-making methods was designed. The multi-dimensional evaluation mechanism of the system is based on the Weighted Sum Model (WSM) with min-max normalization, through which supplier evaluation and ranking processes are modeled. The decision mode weight structure was designed to be compatible with future systematic determination via the Analytic Hierarchy Process (AHP). Additionally, risk analysis and carbon footprint calculation modules were integrated into the system. The results of the study show that the designed web-based decision support system can improve sustainable spare parts and outsourcing management processes in general aviation maintenance operations.