Pulsatif jet kullanarak düz levha yüzeyinden ısı transferinin iyileştirilmesi
Heat transfer enhancement on the flat plate by using pulsating jet
  1. Tez No: 387514
  2. Yazar: SELMA AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, düz levha üzerinden akışta ısı transferine pulsatif jet etkisi, deneysel ve sayısal olarak incelenmektedir. Deneysel çalışma, rüzgâr tüneli içerisine yerleştirilmiş sabit ısı akısına sahip düz bakır levha ve levha ön ucundan akışa dik olarak enjekte edilen bir pulsatif jet içermektedir. İncelemelerde, üfleme oranı, jet frekansı ve genliği değiştirilirken, geometrik parametreler ve Prandtl sayısı sabit tutulmuş ve bu parametrelerin ısı transferine etkileri analiz edilmiştir. Deneyler, dört farklı üfleme oranında, altı farklı frekans ve dört farklı genlik için yapılmıştır. Problem aynı zamanda Fluent paket programı kullanılarak sayısal olarak da incelenmiştir. Isı transferi mekanizmasını açıklamak için anlık hız ve sıcaklık dağılımları elde edilmiştir. Sayısal sonuçlar, pulsatif jetin hidrodinamik sınır tabaka üzerinde yıkıcı bir etkisinin olduğunu göstermiştir ki, bu etki de ısı geçişini artırmaktadır. Elde edilen sonuçlar boyutsuz sayılar cinsinden verilmektedir. Yüksek üfleme oranlarında, artan boyutsuz genlik (Ao) ve boyutsuz frekansla (Wo) birlikte ısı transferindeki iyileşmenin de arttığı gözlenmiştir. Farklı jet parametreleri için sayısal sonuçlar deneylerle karşılaştırılmış ve aralarında iyi bir uyum olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of a pulsating jet on the heat transfer of flow over a flat plate is investigated experimentally and numerically. The experimental study is consist of a copper flat plate having constant heat flux located in the wind tunnel, and including a pulsating jet injected into the stream by the entrance of plate. In the investigations, the blowing ratio, the pulsating frequency and pulsating amplitude are changed while the geometry and Prandtl number remain constant for all cases, and the effect of these parameters on heat transfer is analyzed. The experiments are performed at six different frequencies and four different amplitudes for four different blowing ratios. The problem is also investigated numerically by using the Fluent package programme. In order to explain the heat transfer mechanism, instantaneous velocity and temperature profiles are obtained. The numerical results reveal that there is a disruptive effect on the hydrodynamic boundary layer of pulsating jet, which improves the heat transfer. The obtained results are given as dimensionless parameters. It is observed that, the heat transfer enhancement increases with increasing both Womersley number (Wo) and dimensionless amplitude (Ao) at the high blowing ratio. The numerical results are compared with experiments for different jet parameters, and good agreement between experimental and numerical results is obtained.