Darbeli elektromanyetik alanın kaynama gecikmeleri ve yalancı eklemlere etkileri ve darbeli elektromanyetik alan üreticinin tasarım ve yapımı
The Effects of pulsative electromagnetic field on pseudoarthroses and delayed unions and design and implementation of a pulsative electromagnetic field generator
- Tez No: 4410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AYDIN BERKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
II DARBELÎ ELEKTROMANYETİK ALANIN KAYNAMA GECİKMELERİ VE YALANCI EKLEMLERE ETKİLERİ VE DARBELÎ ELEKTROMANYETİK ALAN ORETECI TASARIM VE YAPIMI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa SÖNMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTOSO Haziran 1988 ö Z Son tıbbi araştırmalar göstermiştir ki, hücre faaliyetini ar tırması sebebiyle darbeli elektromanyetik alan tekniği, kaynama ge cikmesi ve yalancı eklem tedavisinde başarıyla kullanılabilecektir, üstelik bu yeni teknik, cerrahi müdahaleyi gerekti rmiyebil en konser- vatif bir tedavi tekniği olması bakımından da cazip görülmektedir. Bu çalışmanın hedefini bu yeni tedavi tekniğinde kullanılabilecek bir darbeli elektromanyetik alan üretecinin tasarım ve yapımı teşkil etmektedir. Dolayısıyle, cihazın tasarımında, bir tıbbi cihazın ya pımında uyulması gereken bütün hususlar titizlikle göz önünde tutul muştur. Cihazın, teknik kapasitesi, alan şiddetinin sayısal gösterge yardımıyla ayarlanabilir olması, muhtemel bir arızanın anında gözle- nebilmesi ve diğer hususlar bakımından memleketimizde kullanılan ben zerlerinden çok üstündür.
Özet (Çeviri)
Ill THE EFFECTS OF PULSATIVE ELECTROMAGNETIC FIELD ON PSEUDOARTHROSES AND DELAYED UNIONS AND DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A PULSATIVE ELECTROMAGNETIC FIELD GENERATOR (M.Sc. Thesis) Mustafa SÖNMEZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1988 ABSTRACT Recent medical researches indicate that pulsative electromagne tic Field has the property to increase cellular activity and therefore can be used successfully for the treatement of delayed unions and pseudoarthroses. Furthermore, this new technique of treatement seams to be more attractive also from the point of view of the fact that it is a conservative technique of treatment which may not necessitate any operation. The aim of this study is to design and implement a pulsative elektromagnetic field generating instrument used in pulsati ve elektromagnetic field treatements. In this respect, all the speci fications that must be carried by a medical instrument have been taken into account with a great care throughout the work. So the instrument is extremely more improved than those which are in use in our country with its design, technical capacity, visible trouble test unit and digital field strength adjust.