Viranşehir bölgesinde pamukta çeşit yaygınlığı, verim potansiyelleri ve kârlılığın belirlenmesi
An assessment on adaption ratios, yield potantials and profitability of cotton varieties grown in Viransehir region
- Tez No: 568411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Viranşehir bölgesinde pamuk çeşit yaygınlığı, verim potansiyelleri ve kârlılığın belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 2016 yılında Şanlıurfa İli Viranşehir ilçesinde önceden tesadüfi olarak seçilen köylerde ve bu köylerden tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenen çiftçilerle yapılan sörvey çalışması sonucu elde edilen veriler, makro istatistikler ve araştırma bölgesinden alınan pamuk numunelerinin fiyat analiz sonuçlarıyla oluşturulmuştur. İşletmelerin işletme arazisi varlıkları Viranşehir Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü Tarım Bilgi Sistemi (TBS) kayıtları dikkate alınmıştır. Pamuk yetiştiren tarım işletmeleri arazi büyüklüğüne göre tabakalı örnekleme yöntemi ile çiftçi sayısı belirlenmiştir. Örneklemeye konu olan toplam tarım işletmesi sayısı ve bu sayının tabakalara dağılımını belirlemek içinde tabakalı örnekleme yöntemlerinden Neyman örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre işletmelerin tamamı kendi mülkiyeti olan arazileri kullandıkları, tohumların tamamının sertifikalı olduğu, ekimlerin ise pnömatik mibzerle ve düze ekim olduğu belirlenmiştir. Dekara atılan tohum miktarının 1.5-4.2 kg arasında olduğu, yabancı ot mücadelesinde ilaçlamanın bir defa ve ekim öncesi yapıldığı, hastalık ve zararlı mücadelesinde ise zararlılardan Dikenli Kurt, Kırmızı Örümcek, Thrips ve Beyaz Sinek zararının olduğu, herhangi bir hastalığa rastlanılmadığı belirlenmiştir. Pamukta kullanılan sulama yöntemlerinin başta yağmurlama olmak üzere karık ve karık-yağmurlama olarak, sulamanın tamamının ekim sonrası olduğu ve sulama sayısının 6-12 arasında değiştiği, hasat yönteminin makine ile 1 defada, elle ise 2 defa yapıldığı saptanmıştır. Dekardan elde edilen kütlü pamuk veriminin 475-720 kg arasında olduğu, gelirin 247-901 TL arasında olduğu ve yapılan masrafların 270-479 TL arasında olduğu görülmüştür. Sörvey yapılan işletmelerin ürünlerini Tüccara (1.6-2 TL) ve Çırçır fabrikalarına (1.7-2.2 TL) sattığı, sorulara verilen cevaplara göre kullanılan tohumlarının tamamının sertifikalı olduğu ve tohumluk bulmakta sorun yaşanmadığı görülmüştür. Çiftçilerin hemen hemen tamamının, çeşit seçerken verimi dikkate aldığı, bölgeye uygun çeşitleri bildiği, uzun süre aynı çeşidi kullandığı, üreticilerin ürünlerini satacağı yeri belirlerken; güvenilirliği, yüksek fiyatı ve peşin ödemeyi dikkate aldıkları görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the prevalence, yield potentials and profitability of cotton farming in the Viransehir region. The study was conducted with the data from the results of the surveys, which were conducted with the farmers who were previously randomly selected and determined by stratified sampling method in the villages of Viranşehir, Şanlıurfa, and macro statistics and the results of the price analysis of cotton samples taken from the research region in 2016. Land assets of the enterprises were taken from Viranşehir Agriculture and Forestry County Directorate. The number of farmers was determined by stratified sampling method based on the land size of the cotton farms. Neyman sampling method, which is one of the stratified sampling methods, was used in order to determine the total number of agricultural farms and the distribution of this number to the layers. According to the data obtained from the research; it was determined that all of the farms use their own lands, all of the seeds are certified and the sowing is done with pneumatic seeder on flatland. It is determined that the amount of seed rate was between 1.5-4.2 kg/da, chemical for weed control was done before sowing, and no disease were observed and chemicals were applied against spiny bollworm, spider mites, thrips and whitefly. The irrigation methods were used in cotton were determined as sprinkler, furrow and sprinkler, and all the irrigation were performed after the sowing and the number of irrigation ranged from 6 to 12, harvesting method with machine at one time, by hand at two time. It was observed that the cotton yield obtained from the hectar was between 4750-7200 kg, the income was between 2470-9010 TL and the expenses were between 2700-4790 TL. The enterprises that were surveyed sell their products to merchant (1.6-2 TL) and ginning factories (1.7-2.2 TL) According to the answers given to the questionnaires, all of the seeds used were certified and farmers did not have any problem in finding the seeds. Almost all of the farmers, when decides varieties, take into consideration the yield, know the varieties which are suitable for the region, use the same variety for a long time, and when determining where they will sell their products; reliability, high price and advance payment were considered.