Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'nin endüstriyel eko parka dönüştürülme potansiyelinin araştırılması
Investigating the potential convertibility of Şanlıurfa Organized Industrial Zone being turned into an industrial eco park
  1. Tez No: 387543
  2. Yazar: NİSA KASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki endüstriler incelenerek, bu sanayi bölgesinin endüstriyel eko parka (EEP) dönüştürülme alternatifleri irdelenmiştir. Değerlendirme çalışmalarında öncelikle ön etüt yapılarak çalışma yöntemi belirlenmiştir. Sanayi bölgesinin EEP'ye dönüştürülüp dönüştürülmeyeceğine karar verilebilmesi için sektörlerin, sektörlerden kaynaklanan atık tür ve miktarlarının en doğru şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Bu noktadan yola çıkarak yapılan anket çalışması, sanayi bölgesi için atık değerlendirme sistemlerinin temelini oluşturmaktadır. Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'nin, Şanlıurfa ilinin tarıma dayalı ticari yapısına uygun olarak tekstil sektörünün ağırlıklı yer aldığı bir bölge olduğu öngörülebilmektedir. Ayrıca, EEP'lerin ürün-atık-ürün yapısına uygun olarak, bölge içerisinde doğal bir döngü oluşmuştur. Yürütülen çalışmanın nihai sonuçlarının değerlendirilmesinden sonra, bu bölgede EEP kurulması ve bölgeye özel bir atık yönetim sisteminin kurgulanmasının mümkün olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the alternatives of turning Şanlıurfa Industrial Zone into an industrial eco-park (IEP) are explicated. In the evaluation studies, firstly the operating method was determined by doing a pilot study. It is essential to ascertain sectors and the quantity and type of waste caused by the sectors before deciding whether the industrial zone can be turned into an IEP. The survey, which was done, judging from this need, forms a basis of evaluation systems. It is foreseeable that Şanlıurfa Industrial Zone is an area where textile sector takes place predominantly which is appropriate for the agriculture-based commercial structure of Şanlıurfa. Besides, a natural cycle which is suitable for IEP's product-waste-product structure was formed. After evaluating the final outcome of the research that has been carried out, it is concluded that building an IEP and a waste management system that is special for the area is possible.