Akkaraman kuzularında yaşama gücü, büyüme ve vücut ölçüleri
Survivability, growth and body measurements of Akkaraman lambs
- Tez No: 387547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÜMİT YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma Şanlıurfa, Suruç, Yönlü köyünde yürütülmüş bir tanımlama araştırmasıdır. Araştırma farklı yaş ve cinsiyet gruplarındaki Akkaraman koyunların bazı morfolojik özelliklerini belirlemek için yürütülmüştür. Araştırmada 140 baş koyun ve 4 baş koç, 133 baş kuzu kullanılmıştır. Koyunların tamamı boynuzsuzdur. Koyunların üreme performansları belirlenmiştir. İkizlik oranları ve kısır koyun oranlar sırasıyla %2.8 ve %9.6 olarak belirlenmiştir. Kuzuların yaşama gücü erkek kuzularda % 96.6 dişi kuzularda ise % 97.3 olarak belirlenmiştir. Koyunlarda laktasyon süresi, laktasyon süt verimi ve günlük ortalama süt verimi sırayla 156.46±3.24 gün, 70.21±3.65 kg ve 448.74±20.56 ml olarak belirlenmiştir. Yaş grupları arasında gözlenen farklar önemli bulunmuştur. Süt verim özelliklerinde en yüksek değerler 3. laktasyondaki koyunlardadır. Kuzuların doğum ağırlığı 4.1±0.21 kg, sütten kesim ağırlığı (90 günlük) 23.8±0.4 kg ve 0-90 gün arası günlük ortalama canlı ağırlık artışları 218.7±2.3 g olarak belirlenmiştir. Doğum tipi ve cinsiyet doğum ağırlığı, sütten kesim ağırlığı ve günlük ortalama canlı ağırlık artışını önemli ölçüde etkilemiştir. Bazı vücut ölçüleri kuzularda ortalama ve standart hatalar sırasıyla; doğumda ve 180. günde cidago yüksekliği 37.48±0.33 ve 71.75±0.88 cm, sağrı yüksekliği 37.93±0.81 ve 80.55±1.24 cm, vücut uzunluğu 39.91±0.17 ve 70.01±0.51 cm, göğüs çevresi 46.18±0.38 ve 86.48±0.57 cm, göğüs derinliği 17.94±0.27 ve 31.48±0.30 cm, göğüs genişliği 5.91±0.24 ve 19.3±0.45 cm olarak tespit edilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları koyunların bazı morfolojik özellikler ve verim yönleri bakımından Karakaş Akkaraman ve Akkaraman koyunlarına benzediklerini, bazı özellikler bakımından da farklılıklar bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research was a descriptive study and carried out on Akkaraman sheep raised in Yonlu village in Suruc, Sanlıurfa. The research was conducted to determine some morphological characteristics of Akkaraman lambs and milk yields and reproductive performance of Akkaraman sheep according to different age group. A total 4 males and 140 sheep and 133 lambs were used in research. All sheep were poll. Reproductive traits in sheep were determined. Twin lambing rate were found to be 9.6% in and infertile female sheep 2.8%, respectively. Survival rates of lambs were found to be 96.9% in male lambs and 97.3 female lambs, respectively. In Akkaraman ewes lactation periods, lactation milk yields and daily average milk yields were determined to be 156.46±3.24 day, 70.21±3.65 kg ve 448.74±20.56 ml, respectively. Significant differences were found between the age groups. The milk yields were maximum in the third lactation. The birth weights of lambs, average daily gains of lambs and weaning weights of lambs were found to be 4.1±0.21 kg, 218.7±2.3 kg, and 23.8±0.4 kg, respectively. Type of birth and sex had significant effect on birth weight, weaning weight and average daily gain weight at 0 to 90 day interval. Overall means and standard errors of some body measurements of lambs in birth and 180th day interval were wither height 37.48±0.33 and 71.75±0.88 cm, height at rump 37.93±0.81 and 80.55±1.24 cm, body length 39.91±0.17 and 70.01±0.51 cm, heart girth circumference 46.18±0.38 and 86.48±0.57 cm, chest depth 5.91±0.24 and 19.3±0.45 cm, chest width 21.1±0.49 and 18.2±0.30 cm, respectively. The overall results of this research show that the Akkaraman sheep have some similarities, some differences with Karakas Akkaraman and Akkaraman sheep according to morphological characteristics and yield traits.