Comparision of some reproductive characteristics of Akkaraman and Bafra sheep and growth performance of lambs in Niğde
Bafra ve Akkaraman koyunlarının bazı üreme özellikleri ile kuzuların büyüme performanslarının karşılaştırılması
- Tez No: 765718
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada 102 baş yerli ırk Akkaraman ve 60 baş melez Bafra koyunların üreme özellikleri ile kuzularının büyüme performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Akkaraman ve Bafra koyunlarında kuzulama oranları sırasıyla %85.29 ve %66.67 (P0.05) ve sütten kesim yaşında yaşama gücü oranı %99.1 ve %91.4 (P0.05). Akkaraman ve Bafra kuzularından 30, 60 ve 90. günlerde alınan cidago yüksekliği, vücut uzunluğu, incik çevresi, göğüs çevresi, göğüs derinliği, kulak uzunluğu, kulak genişliği, sağrı yüksekliği ve sağrı çevresi ölçüleri arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to evaluate the reproductive characteristics and growth performance of 102 heads of local Akkaraman ewes and 60 heads of crossbred (Chios x Karayaka B1) Bafra genotype. Akkaraman and Bafra ewes were found as lambing rates 85.29% and 66.67% (P0.05) and survival rate at weaning age 99.1% and 91.4% (P0.05) in the 30 days live weight. The differences in body height, body length, cannon circumference, chest circumference, chest depth, ear length, ear width, rump height, rump circumference measurements were found statistically significant in Akkaraman and Bafra lambs at 30, 60 and 90 days.