Kahta (Adıyaman) merkezi ve Narince köyünün etnobotanik açıdan araştırılması
Investi̇gati̇on of the botani̇cal aspects the central Kahta and town of Nari̇nce
  1. Tez No: 387548
  2. Yazar: YASEMİN BAKIR SADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma 2012-2014 yılları arasında yapılmış, Kahta ve Narince bölgesinde halk botaniği geleneğinde kullanılan bitkiler araştırılmıştır. Çalışma alanı C6 bölgelesine girmektedir. Araştırma bünyesine düzenli geziler yapılmış olup, yöre insanı ile birebir görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Tespit edilen bitkiler bilimsel metoda uygun teşhis edilmiş ve bitkilerin halk geleneğindeki kullanım amaçları tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinden toplanan 51 familyaya ait 113 takson tespit edilmiştir. Bunlardan 16'sı yakacak, 8'i süs bitkisi, 6'sı boya maddesi, 6'sı yem 2'si tütsü, 1'i süpürge ve 74'ü tıbbi amaçla kullanıldığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Etnobotanik, Narince, Kahta
Özet (Çeviri)
This working had been studied between 2012-2014 years and the plants which used in the tradition of the folk botany at the regions of Kahta and Narince had been investigated. Working area get into the C6. Regular excursions had been done at the research structure, statistical study had been done by was talked with the local people. Detected in plants were diagnosed avaliable to scientific method. The aims of the tradition of public using of plants had been identified. Collecting from research regions 51 species belong to 113 taxa had been identified. From these had been identified using 16 pieces of firewood, 8 pieces of ornamental plants, 6 pieces of paint materials, 6 pieces of feed, 2 pieces of incenses, 1 piece brom and 74 pieces with medical purpose. KEY WORDS: Ethnobotany, Kahta, Narince