N-N tipi bileşiklerinin çeşitli metal komplekslerinin sentezi ve karbondi oksitin halkalı karbonatlara dönüşümünde katalitik etkinlikleri
Synthesis of N-N type compounds and it's metal complexes and catalytic effects on the transformation of carbondioxide.
- Tez No: 387549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada 2-(2-piridil) benzimidazol çıkış maddesindeki 2-konumundaki asidik protonun uygun bir baz ile deprotonasyonu sonucu kopması sağlandı. Elektron sunucu olarak farklı alkil halojenürler (mezitil bromür ve penta metil benzil bromür) ile reaksiyonu sonucu ilgili gruplar, 2-konumuna bağlandı. Reaksiyon sonucu ortaya çıkan ligandlar metal tuzları (NiCl2..6H2O, CoCl2..6H2O) ile etkileştirilerek ilgili metal kompleksleri elde edildi. Sentez sonrasında ligand ve metal komplekslerinin yapı aydınlatılması 1H ve 13C-NMR spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, elementel analiz, erime noktası ölçümü, UV-Vis. spektroskopisi ve manyetik duyarlılık tekniği ile gerçekleştirildi. Ayrıca bu metal kompleksleri karbon dioksitin epoksitlerle halkalı karbonatlara dönüşümünde katalitik etkisi incelendi. Katalizörlerden en uygunu seçildikten sonra en aktif katalizör kullanılarak katalitik reaksiyona ait bazı parametrelerin (epoksit, sıcaklık, zaman ve basınç) değiştirilmesi yöntemiyle en iyi katalitik şartlar bulundu. ANAHTAR KELİMELER: Karbon dioksit, halkalı karbonat, kataliz, 2- (2-piridil) benzimidazol Ni (II) kompleksi, Co (II) kompleksi.
Özet (Çeviri)
The splitting of acidic proton in 2 - (2-pyridyl) benzimozole matter with a suitable base deprotonation was occured.As an electron server,different alkyhalides(nezitil bromide and pentamethyl benzil bromide) was connected with a compound of out put groups on the 2-position.Various metal salts (CoCl2.6H2O, NiCl2.6H2O) of new ligand obtained were synthesized by reacting compounds of the relevant metal complex. The result of synthesis ligand and complex of metal structure elucidation 1H and I3 C-NMR spectroscopy, FT-IR spectroscopy, elemental analysis, melting point measurement, magnetic susceptibility measurement technique was used. These different metal complexes was followed during the carbondioxide epoxide with cyclic carbonate changing effect of catalytic transformation event. When The catalyst chosen most suitable way, the catalytic reaction (epoxide, temperature, time and pressure) with changing, the best catalytic conditions was found. KEY WORDS: Carbondiocide, cycliccarbonate, catalyst, 2-(2-pyridyl)benzimidazole, Co(II) complex, Ni (II) complex,