Maksimum-çarpım operatörlerinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of max-product operators
  1. Tez No: 387561
  2. Yazar: ENGİN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. OKTAY DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
BU yüksek lisans tezinde istatistiksel yakınsaklık kavramı kullanılarak pseudo-lineer yapıdaki maksimum-çarpım operatörlerinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Hem klasik hem de istatistiksel yaklaşım sonuçları üzerinde durulmuştur. Üstelik elde edilen yaklaşımın istatistiksel oranları ile ilgili sonuçlara da yer verilmiştir. Son olarak lineer olmayan bu operatörler için q-Bernstein polinomları yardımıyla yeni bir uygulama sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by using the notion of statistical convergence, we investigate the approximation properties of max-product operators that are pseudo-linear. Both classical and statistical approximation results are studied. Moreover, the results related to the statistical rates of the approximation are discussed. Finally, a new application is presented for those nonlinear operators by means of q-Bernstein polynomials.