Maksimum çarpım operatörleri için bazı sonuçlar
Some results for max-product operators
- Tez No: 678894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİHA ÖRKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasının ilk bölümünde giriş kısmına yer verilmiştir. İkinci bölümde, tezde ihtiyaç duyulan temel tanım ve teoremler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde maksimum çarpım tip bazı operatörler tanıtılmış ve yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Lineer olmayan maksimum çarpım Chlodowsky tip kesilmiş Lupaş operatörü tanımlanmış ve tanımlanan operatörün yaklaşım derecesi birinci süreklilik modülü kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen yaklaşım derecesininin iyileştirilemez olduğu ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde, maksimum çarpım tip bazı operatörlerin ve tezde tanımlanan lineer olmayan maksimum çarpım Chlodowsky tip kesilmiş Lupaş operatörünün bazı alt sınıfları için daha iyi yaklaşm dereceleri belirlenmiş ve şekil özellikleri incelenmiştir. Son bölümde sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, the introduction part is given. In the second part, the basic definitions and theorems needed in the thesis are introduced. In the third chapter, some maximum product operators are given, their approximation properties are examined. Nonlinear Chlodowsky type truncated Lupas operator of maximum product is defined and the degree of approximation of the given set of operators is calculated using the first modulus of continuity. It has been proved that the degree of approximation cannot be further improved. In the fourth chapter, for the nonlinear Chlodowsky type truncated Lupas operator of maximum product defined in the thesis, better approximation degrees of some subclasses are defined and the shape properties of this operator are examined. In the last chapter, results are given.