Yumrulu yem kanyaşında (Phalaris tuberosa L.) en uygun biçim aralığı ve biçim yüksekliğinin saptanması
  1. Tez No: 38758
  2. Yazar: FİLİZ SAVTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYİS TANSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma C.ü. Ziraat Fakültesi. Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında 1992-1993 yılında yürütülmüştür. Ayrıca araştırma bölünmüş parseller deneme deseninde 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Yumrulu yem kanyasında (Phalaris Tuberosa L. ) ana parselleri biçim aralığı, alt faktörü biçim yüksekliği ve en alt faktörü ise. biçimler oluşturmuştur. 1- Sap çapı: Sap çapı değerleri üzerine biçimlerin etkisinin önemli olduğu. biçimler ilerledikçe sap çapının azaldığı saptanmıştır. 2- Yaprak Ayası Uzunluğu: Yaprak ayası uzunluğu üzerine biçim yüksekliği ve interaksiyonları önemli derecede etki yaptığı saptanmıştır. En yüksek yaprak ayası uzunluğu değeri 60 gün aralığında 10 cm yükseklikten yapılan biçimden, en düşük değerin ise, 70 gün aralıkla 5 cm yükseklikten yapılan biçimlerden elde edilmiştir. Biçimler dikkate alındığında. biçimler ilerledikçe yaprak ayası uzunluğu göreceli olarak artmaktadır. 3- Bitki Boyu: Bitki boyu değerlerine biçim aralığı ve biçimlerin önemli derecede etkili olduğu saptanmıştır. Tüm biçim yüksekliklerinde en yüksek bitki boyu II. biçimden elde edilmiştir. 4- Kardeş Sayısı: Kardeş sayısı üzerine biçim aralığı ve biçimlerin etkisinin önemli olduğu saptanmıştır. En yüksek kardeş sayısı değeri 40 gün biçim aralığından II. biçimden, en düşük değer ise 70 gün aralıkla III. biçimden elde edilmiştir. Sık aralıklı biçimler kardeşlenmeyi teşvik etmektedir.45 5- Klon Çapı: Klon çapı değerleri üzerine biçim yüksekliği biçimler ve interaksiyonlarının etkileri önemli bulunmuştur. Klon çapı en yüksek değeri 15 cm biçim yüksekliğinden III. biçimden, en düşük değer ise 5 cm yüksekliğinde I. biçimde saptanmıştır. Biçimler esas alındığında klon çapı artmaktadır. 6~ Yas Otta Yaprak Oranı: Yas otta yaprak oranı üzerine biçimler ile ikili interaksiyonlarının etkisinin önemli olduğu saptanmıştır. Biçimler ilerledikçe yas otta yaprak oranı artmaktadır. 7- Yas Otta Sap Oranı: Yas otta sap oranı üzerine biçim aralığı ve biçimlerin ikili interaksiyonlarını etkisinin önemli olduğu saptanmıştır. En düşük sap oranı 40 gün aralığında I'll, biçimden, en yüksek sap oranı ise 70 gün aralığında II. biçimden elde edilmiştir. Biçimler ilerledikçe yaş otta sap oranı azalmaktadır. 8- Kuru Otta Yaprak Oranı: Kuru otta yaprak oranı üzerine biçimlerin etkisinin önemli olduğu, biçimler ilerledikçe kuru otta yaprak oranının azaldığı gözlenmektedir. 9- Kuru Otta Sap Oranı: Kuru otta sap oranı üzerine biçimlerin önemli olduğu. ' biçimler ilerledikçe kuru otta sap oranı değerinin düzenli olarak arttığı görülmektedir. 10- Yas Ot Verimi: Yas otta verim değerleri üzerine biçim aralığı ve biçim yüksekliğinin yas ot verimi üzerine önemli etki yapmamıştır. Ancak alçak ve sık biçimler verimi azalmaktadır.46 11- Kuru Ot Verimi: Kuru ot verimi değerlerine biçim yükseklisi değerinin önemli derecede etkili olduğu saptanmıştır. Tüm biçim yüksekliklerinde en yüksek kuru ot verimi 40 gün aralığında 15 cm yükseklikten yapılan biçimden elde edilmiştir. En düşük kuru ot verimi 40 gün aralığında 5 cm yükseklikten yapılan biçimlerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the experimental area of Field Crops Department of Çukurova University Agriculture Faculty in 1992-1993 growth season. The field trail was designed in split-split plot design, three replications cutting intervals as main plot, cutting heights as subplots and cutting times as sub-subplots. 1- Diameter of Stems: It was found that, the stem diameter was significantly affected by cutting time and thet it was decreased by following cuttings. 2- The Lenght of Leaf Blade: The lenght of leaf blade was significantly afected by cutting height and interactions. The highest of lenght of leaf blade was obtained from 60 days cutting interval from 10 cm cutting height, the lowest lenght of leaf blade was in the 70 days cutting interval with 5 cm cutting height. There was positive correlation between cutting time and lenght of leaf blade. 3- Plant Height: Plant height was significantly affected by cutting interval and cutting time. In all cutting heights the highest, plant heights were obtained from the second cutting. 4- The Number of Tiller: Cutting interval and cutting time was significantly affected the number of tiller. The highest of number of tiller was obtained from of third cutting of 40 days cutting interval and the lowest of number tiller was obtained from second cutting of 70 days cutting interval. Generaly intensive cuttings enhanced the tiller development.48 5- Diameter of Clone: Diameter of clone was significantly- affected cutting height and times and interactions. The highest of diameter of clone was obtained from third cutting of 15 cm cutting height, the lowest diameter of clone was obtained from first cutting of 5 cm cutting height. 6- The Leaf Ratio in Green Herbage: The leaf ratio in green herbage was significantly affected by cutting time. It was increased with the following cuttings. 7- The Stem Ratio in Green Herbage: Both cutting intervals and time significantly affected the stem ratio in green herbage. The lowest stem ratio in green herbage was obtained from third cutting time with 40 days interval. the highest value was obtained from with 70 days interval. 8- The Leaf Ratio in Dried Herbage: The leaf ratio in dried herbage was significantly affected by cutting times. It was decreased with following cuttings. 9- The Stem Ratio in Dried Herbage: The stem ratio in dried herbage was significantly affected by cutting times. It was increased with the following cuttings. 10- The Green Herbage Yield: The green herbage yield wasn't affected by cutting height and cutting interval. However, it can be said that the intensive cutting with low cutting height decreased the herbacre yield.49 11~ The Dried Herbage Yield: The dried herbage yield was iffected by cutting height. In all cutting heights, the highest of ;he dried herbage yield was obtained from 40 days cutting interval /ith 15 cm cutting height. The lowest of the dried herbage yield ras in the 40 days cutting interval with 5 cm cutting height.