İncirlik Köyü G'yi (Adana) Çalıdağı Tepe mevkii ve çevresinde yer alan kırıntılı birimlerin mikropaleontolojik incelemesi
- Tez No: 38759
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
-87- ÖZET FBE 93-89 nolu proje kapsamında Ç. ü. Araştırma fonu tarafından desteklenen bu çalışsa, Ç. ü. Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Anabil i m Dalı'nda Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma alanı Adana ilinin yaklaşık 15 km. güneydoğusunda yer alıp Çalıdağtepe mevkiinde ve çevresinde yer- alan kırıntılı ve karbonatlı birimlerde yaklaşık 50 km'lik bir alan kapsamaktadır. Bu inceleme sırasında 1/25.000 ölçekli Mersin 034-b£ topografik paftasından yararlanılmıştır. Araştırma ; saha, laboratuvar ve büro çalışmaları şeklinde sürdürülmüştür. Saha çalışmaları, stratigrafik kesit ölçümü ve numune derlenmesi laboratuvar çalışanları ise derlenen numunelerin aside konulması, yıkanması, elde edilen fosillerin cins ve türlerinin saptanması ; büro çalışmaları ise teknik çizimler ve rapor yazımı şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanında yer alan Tersiyer yaşlı birimlerin Ostrakod faunası sistematik olarak incelenmiş, kronostratigrafik ve ortamsal açıdan yorumlanmıştır. Bu amaçla 7 adet stratigrafi kesiti ölçülmüş ve bu kesitlerden alınan 150 örneğin Ostrakod içeriği saptanmıştır. Araştırma alnında bulunan Miyosen-Pliyosen yaşlı birimlerin stratigrafisi verilmiştir. incelenmiş 150 örneğin Ostrakod kapsamı içinde 34 cins ve bunlara ait 60 tür saptanmıştır. Saptanan türlerin sistematik tanımları yapılmıştır. Belirlenen ostrakod faunası genelleştirilmiş stratigrafi kesitinde dağıtılmıştır. incelemenin sonunda ortamları belirleyebilecek olan, Ostrakod faunasının kullanımı ile bölgenin paleocogVafik yorumu yapılmıştır. Bununla beraber Orta Miyosen' de kesin yaşın saptanabilmesi için planktik foraminifer faunasından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This & t udy supported by Çukurova University Research Foundation with the number of F. B. E. 93-89 has been prepared as a Master Thesis in the Geological Department at Çukurova University. Investigated area, which mainly comprises terrigenous lithology around Çal idag'tepe area, is approximately in the 15 km south-eastern part of Adana city and has an approximately area of 70 square km. 1/25.000 scale topographical map of Mersin û34-b£ has been used in this research. This study has been car ried out as preliminary research, field study, laboratory and office studies. Strati graphical section measurements and sample collection have been done during the field study. Technical drawings, preparing the collected samples by laying into acid and washing and descriptions of the genus and species were made during the laboratory studies and this research finalized by writing stage of the report. Systematical examination of Tertiary Ostracoda fauna associations and chronostrat i graphical and enviromental interpretation were made in the study area. For that reason, 7 strat igraphic sections were measured and ostracod associations of 150 samples were described in these sections. By using available palaeontological and lithological evidence, strat igraphical aspects of Miocene and Pliocene aged rock units were explained in the investigated area. 60 species and 34 genus of Ostracoda fauna were described from examined 150 samples. Systematical definition of determined species were done. Also, described Ostracod fauna were dispersed on the prepared generalized columnar section. By the end of this investigation, palaeogeographic interpretation of the area were made by using.Ostracoda fauna which may idicate the environments. Moreover, planctic foraminifera association were used in order to give definite age for Middl e Miocene.