The effects of speech interference in enclosed leisure spaces: A case study in Bilkent Roll House, Ankara
Boş zaman etkinlikleri yapılan kamusal mekanda konuşma rahatsızlığının etkileri: Bilkent Roll House örneğinde
  1. Tez No: 387678
  2. Yazar: PELİN MERİÇ GEZGİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, konuşma rahatsızlığının çoklu boş zaman etkinliği yapılan mekânda irdelenmesidir. Bu amaçla boş zaman etkinliklerini içeren bir mekâna sahip olduğu için kamusal mekân olarak Bilkent Roll House seçilmiştir. Bu etkinlikler; bowling, dart, yemek yeme alanı, bilardo ve bilgisayar oyunlarıdır. Bu amaçla, mekânın akustik parametrelerini ve kullanıcı davranışlarını belirlemek için bilgisayarda benzetim çalışmaları, yerinde ölçümler, anketler ve testler yapılmıştır. Anketler, anlaşılabilirlik testi ve Eşdeğer gürültü düzeyi (Leq) ölçümleri kullanıcıların işitsel algıları ve gürültü rahatsızlık derecelerini ortaya koymak adına pilot bir çalışma olarak uygulamıştır. Konuşma rahatsızlığını irdelemek için, Çınlama süresi (RT), Konuşma iletim indeksi (STI), Gürültü-Sinyal Oranı (SNR) ve Eşdeğer A ağırlıklı ses seviyesi (Leq A) ölçülmüştür. Akustik ölçümler sonucunda, Çınlama Süresi'nin(RT) beklenen aralıkta olduğu, fakat Ses İletim İndeksi (STI) ve Gürültü-Sinyal Oranı'nın (SNR) yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak ölçümler sonucunda, eşdeğer A ağırlıklı gürültü düzeyinde tüm aktivitelerde zaman içinde artış gözlenirken, yemek alanında gürültü düzeyinin sabit kaldığı ve konuşma anlaşılabilirliğini arttırmak için kullanıcıların ana etkinliklerine döndükleri gözlemlenmiştir. Bunların sonucunda, Bilkent Roll House'da konuşma rahatsızlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the speech interference of users in an open-planned multi-activities public leisure space. Bilkent Roll House was chosen as a leisure space because of its variety of activities in an open-plan such as bowling, dart, billiards, play station and dining area. In this respect, to analyze acoustical parameters and users characteristics of this study, a pilot and case study was undertaken by using questionnaires/intelligibility tests, computer simulations and real-size measurements. Questionnaires /speech intelligibility tests and Leq measurements were done in order to analyze noise annoyance ratings of the users of selected space as pilot study. The speech interference parameters measured as a case study are; Reverberation Time (T30), Speech Transmission Index (STI), Signal to Noise Ratio (SNR) and Equivalent Continuous A-weighted Sound Pressure Level (Leq A). The results showed that reverberation characteristics of Bilkent Roll House are at the required range. However, it was observed that, the speech parameters (STI & SNR) results are insufficient in terms of speech communication. In addition, the noise level (Leq A) of the activities in Bilkent Roll House increases slightly in time. However, the results of Leq A at the dining area of Bilkent Roll House indicate that, users are affected in an informal way by the speech interference, and instead of increasing their voice level, they prefer to deal with their main activity to provide speech intelligibility in multi-activity spaces.