Cam seralarda evaporatif soğutma sisteminin etkinliğinin saptanması
The Determine the effectiveness of the evaporative cooling system
  1. Tez No: 38768
  2. Yazar: FİLİZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAFİ BAYTORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
III ÖZ Bu araştırma, yaz döneminin çok sıcak olduğu Çukurova Bölgesinde bulunan cam seralarda; iç sıcaklığın, dış sıcaklığın üzerinde seyretmesi durumunda evaporatif soğutma (pad-fan) sisteminin seradaki iç sıcaklığın denetimi ve soğutma sisteminin etkinliğinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda, alman teknik önlemlerle ortalama olarak günün en sıcak olduğu saat 14. 00 'de iç ve dış sıcaklık arasında 6.5 °K'lik fark elde edilmiştir. Serada ulaşılan bu sıcaklık farkına herbiri 15.000 ms/h hava değişim kapasitesine sahip olan 5 fan ile ulaşılmıştır. Soğutma etkinlisine etki eden en önemli faktörün hava nemi olduğu belirlenmiştir. Dış ortamdaki hava neminin en düşük olduğu durumda sistem, maksimum etkinlik sağlamaktadır. Sistemde kullanılan padlerin etkinliği, serada ulaşılan sıcaklık değerinin, teorik olarak ulaşılması gerekli sıcaklık değerine oranlanması yöntemiyle %90 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In order to maintain temperatures at desired levels in greenhouses in Çukurova region, this study was conducted to determine the effectiveness of the evaporative cooling (Pad-Fan) systems. An average of 6.5 °K difference between the inside and autside temperatures at 14.00 hours was obtained with the technical measures taken. This difference in temperature was reached a result of the five fans, each with a ventilation capacity of 15.000 m3 per hour. The results revealed that relative humidity of the air was the most important factor which affects the effectiveness of the cooling system. Highest cooling efficiency was obtained when the relative humidity of the ambient air outside the greenhouse was at its lowest value. The effectiveness of the pads calculated by taking the ratio of actual cooling to the theoretical cooling was found to be 90 %.