Çukurova koşullarında farklı yetiştirme süresine sahip bazı patates (Solanum tuberosum L.) çeşitlerinin değişik dikim zamanlarına göre erkencilik özellikleri ile yumru verimlerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 38769
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
1993-1994 kıs yetiştirme sezonunda, Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi taban deneme alanında yürütülen bu çalışmada, dört farklı dikim tarihinin (15 Kasım. 5 ve 25 Aralık. 15 Ocak), değişik yetişme süresine sahip dört patates çeşidinin (orta-geçci Granola. orta-erkenci Marfona. erkenci Apollo ve Lola) erkencilik özellikleri ile yumru verimleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, dikim tarihinin geciktirilmesi ile bitki basına yumru sayısı, ortalama tek yumru ağırlığı, bitki basına yumru verimi, küçük (10-30 mm), orta (30-50 mm) ve büyük yumru ( >50 mm) oranları ile dekara yumru veriminin arttığı tespit edilmiştir. incelenen özellikler açısından, çeşitler arasında da önemli farklar bulunmuştur. Apollo ve Lola'nın turfanda üretime en uygun çeşitler olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında her dikim tarihi için elde edilen dekara brüt gelirlerin hesaplanması ile, erken dönemde giren patateslerin fiyatlarının daha yüksek olması nedeniyle en yüksek brüt gelirin II. (5 Aralık) ve III. (25 Aralık) dikim tarihlerinden elde edildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the lowland research area of Çukurova University in 1993-1994 winter growing season to investigate the effect of different planting dates (Nov. 15, Dec. 5 and 25, Jan. 15) on the yield and earliness characteristics of some potato cultivars. having the different maturity period (medium-late Granola. medium-early Marfona, early Apollo and Lola). As a result of this research, the number of tubers per plant, the average weight of single tuber, tuber yield per plant, the percentages of small (10-30 mm), medium (30-50 mm) and big-size (>50 mm) tubers and total yield per decar increased due to delaying of planting dates. Also cultivars was shown differences in respect to investigating characteristics. It was found that Apollo and Lola were most suitable cultivars for early production. Howewer. at the end of the calculation of total incomes per decar, it was found that the highest total income was obtained from II. (Dec. 5) and III. (Dec. 25) planting dates because of the high price of early potatoes.