DALI arabirimi üzerinden bir acil aydınlatma ve yönlendirme sistemi yönetimi ve uygulaması
A management and application of the emergency lighting systems via the DALI interface
- Tez No: 387694
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TEVFİK AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Acil Aydınlatma Sistemleri ve bu sistemdeki armatürlerin merkezi bir sistem ile kontrolünden ve takip edilmesini kapsamaktadır. DALI ara birimli armatürler kullanılarak, her bir armatür ayrı ayrı adreslenir. Gerektiği zaman merkezi sistemden her bir armatüre erişim sağlanır ve gerekli müdahale yapılır. DALI ara birimli armatürler kullanılarak oluşturulmuş bir acil aydınlatma sistemi bir bina otomasyon sistemi altında çalıştırılabilir. Böylece bakımları gerektiği gibi ve zamanında otomatik olarak yapılır aynı zamanda izleme kolaylığı sayesinde istenilen zamanda armatürler kolayca izlenebilir ve arıza durumları gözetlenebilir. Bilgisayar ve ana cihaz arasındaki haberleşmede OPC sunucu kullanılmıştır. C# ortamında OPC sunucu ile haberleşebilen bir kullanıcı ara yüzü hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Emergency Lighting System with DALI interface will be mentioned. Exit signs included DALI interface are individually addressable. The central system can accesses to all exit signs when it is necessary. The emergency lighting system, build by using such signs, can managed under a building automation system as needed so that timely maintenance is performed automatically at the same time. In this system, ease of monitoring can be viewed at any time and failure of fittings can easily be monitored. OPC server is used for communication between the master device and PC. OPC server communicates with the user interface is designed in C#.