Engineering a vascularised bone tissue on electrospun biocomposite scaffolds
Elektroeğirme yöntemiyle oluşturulmuş biyokompozit matriksler üzerinde damar oluşumu sağlanmış kemik dokusu mühendisliği
  1. Tez No: 387697
  2. Yazar: GÖRKE GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TORUN KÖSE, PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kemik, yara izi bırakmadan kendini tamir etme yeteneğine sahip bir dokudur. Ancak,travma, tümör, hastalık veya enfeksiyon sonucu oluşabilecek kritik boyutlu kemik hasarları genellikle komplikasyon riskinin yüksek olduğu greft ameliyatları gerektirmektedir. Kemik dokunmühendisliği kemik greftlerine bir alternatif olarak ortaya çıkar. Öte yandan, hem greftler hemde kemik doku mühendisliği ile oluşturulmuş yapılar genellikle implantasyondan sonra yetersiz damarlanmaya bağlı olarak başarısız olurlar. Damarlanmayı sağlamak ve kemik dokusunun lokal hücresel ortamını taklit edebilmek için, in vitro kemik doku mühendisliği çalışmalarında kemik oluşturma potansiyeline sahip hücreler ve endotel hücreler ko-kültüre edilmeye başlanmıştır.Bu çalışmada damar oluşumu sağlanmış bir kemik dokusu üretmek için in vitro araştırmalar yapılmıştır. Bu amaçla, sıçan kemik iliği mezenşimal kök hücreleri (RBMSC), sıçan aort endotel hücreleri (RAEC) ile ko-kültüre edilmiştir. Bu iki tip hücre önce hücre kültürü kaplarında kültüre edilmiş, daha sonra ise elektroeğirme yöntemiyle oluşturulmuş poli(3-hidroksibutirat-ko-3-hidroksivalerat) (PHBV) ve hidroksiapatit (HAp) içeren biyokompozit martiksler üzerine ekilmiştir. Hücrelerin çoğalması MTS testi ile ölçülmüştür. Hücrelerin kokültüre edilmesinin kök hücrelerin kemiğe farklılaşması üzerine etkisi ALP aktivitesi ve von Kossa boyaması ile değerlendirilmiştir. Matriksler üzerindeki hücrelerin morfolojik özellikleri taramalı electron mikroskobu ile görüntülenmiş ve Kolajen Tip I imünokimya boyaması ile hücre dışı matriks oluşumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bone has a self healing capacity regenerating itself without leaving a scar. However,critical size defects due to trauma, tumor, disease or infection require bone graft surgeries in which complication rate is high. Bone tissue engineering appears as an alternative for grafting.On the other hand, upon implantation bone tissue engineering constructs or the grafts generally fail due to insufficient vascularisation. In order to obtain vascularisation and mimic the local cellular environment of bone tissue, in vitro approaches began to involve heterotypic cells generally including bone forming cells and endothelial cells. Heterotypic interactions provide cells the cues required for differentiation, organization, and homeostasis.In this study, the aim was to perform in vitro studies for engineering a vascularised bone tissue. For that purpose, rat bone marrow stem cells (RBMSCs) were co-cultured with rat aortic andothelial cells (RAECs). Co-culture studies were first performed in 2D on tissue culture plates(TCPs). Then, co-cultured cells were seeded on poly(3-hydroxybutyrate-co-3-hydroxyvalerate)(PHBV) and hydroxyapatite (HAp) containing electrospun biocomposite scaffolds. Proliferation of RBMSCs with RAECs was determined on TCPs and on electrospun fibrous mats by MTS cell proliferation assay. The effect of co-culturing on differentiation of RBMSCs towards osteoblastic lineage was evaluated by alkaline phosphatase (ALP) assay and von Kossa staining for the detection of mineralization. Collagen Type I immunostaining were carried out to examine ECM formation by RBMSCs on electrospun fibrous mats. Cell morphologies on electrospun fibrous mats were observed by SEM.