Peptidlerin kendiliğinden dizilimi ile hibrit iskele yaklaşımlarının 3B damarlı kemik doku mühendisliğinde kullanımı
Production and characterization of hybrid tissue scaffold approaches for 3D vascularized bone tissue engineering
  1. Tez No: 405253
  2. Yazar: CENK ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde elektroeğirilmiş fiber doku iskelelerinde kalsiyum fosfat (CaP) biyomineralizasyonu sağlanarak kemik doku mühendisliği için kullanılabilecek bir hibrit doku iskelesi üretimi amaçlanmıştır. Bu amaçla, jelatin ve polikaprolakton (PCL) polimerlerinden fiber doku iskeleleri üretilmiş ve karakterizasyonu yapılmıştır. Ardından karakterizasyonu yapılan iskeleler üzerinde CaP biyomineralizasyonu gerçekleştirilmiştir. Doku iskelelerinin karakterizasyonunda, fiber çaplarına, gözeneklilik oranlarına, fiberlerin su ile yapmış olduğu temas açılarına, ışık ve taramalı elektron mikroskobu ile fiber morfolojilerine, sıvı emme kapasitelerine, denatürasyon sıcaklıklarına, ısıl analiz ile sıcaklık altındaki kütle kaybı yüzdelerine, XRD ile kristal yapılarına, EDS analizi ile CaP oranlarına bakılmıştır. Ayrıca jelatinin doku kültürü sırasında sıvı içerisinde çözünmemesi için jelatin içeren tüm doku iskeleleri gluterdialdehit buharı ile çapraz bağlanmıştır. Çapraz bağlanmanın varlığı da yine aynı şekilde taramalı elektron mikroskopisi ile morfolojik olarak, FT-IR, DTA ve DSC analizi ile de nicel olarak gösterilmiştir. CaP biyomineralizasyonu için doku iskeleleri 28 gün boyunca insan kanındaki iyon değerlerini içeren simüle vücut sıvısı (SBF) içerisinde inkübe edilmiştir. Biyomineralizasyonun varlığı, SEM, EDS, FTIR ve XRD ile gösterilmiştir. Sonuç olarak kemik doku mühendisliği için kullanılabilecek hibrit bir doku iskelesi üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, it is aimed to produce an electrospun hybrid scaffold for bone tissue engineering on which calcium phosphate (CaP) biomineralization has been formed. For this scope, fibrous tissue scaffolds were produced from gelatin and poly(caprolactone), and characterized. Afterwards, CaP biomineralization has been formed onto these fiber structures. In order to characterize tissue scaffolds, their fiber diameters, porosity, water contact angles, morphologies via light and scanning electron microscope, water absorption capacities, denaturation temperatures, mass loss ratios by thermo-gravimetric analysis, crystal structures via XRD, and CaP ratios via EDS have been analyzed. In addition to those, in order to make gelatin insoluble in water, whole electrospun scaffolds that have gelatin were cross-linked by glutaric dialdehyde vapor. To demonstrate the success of cross-linking, SEM, FT-IR, DTA and DSC analyses were used. CaP biomineralization has been achieved by incubating electrospun tissue scaffolds in simulated body fluid (SBF) that has same ionic concentration with human blood plasma. Biomineralization was demonstrated by SEM, EDS, FT-IR, and XRD. As a result, a hybrid tissue scaffold for bone tissue engineering has been produced successfully.