Sequential testing of series parallel systems
Seri-paralel sistemlerde ardışık test
- Tez No: 387712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TONGUÇ ÜNLÜYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde 3 seviyeli seri-paralel sistemlerde (SPS) ardışık test problemi üzerine odaklanılmıştır. Literatürde önerilen derin öncelikli (DFP) algoritmanın performansı değerlendirilmiştir. Bu algoritma 1 seviyeli ve 2 seviyeli sistemler ve 3 seviyeli özdeş bileşenli sistemler için en iyi çözümü vermektedir. DFP algoritması genel SPS'leri test etmek için kullanılabilir. Bu çalışma, DFP algoritmasının performansını değerlendiren ilk hesaplamalı çalışmadır. DFP algoritmasının performansı, dinamik versiyon DFP algoritması ve geliştirdiğimiz melez tavlama benzetimi-tabu araması algoritması ile karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Bu algoritmaların uygulanabilmesi için permütasyon stratejilerin beklenen maliyetini etkin hesaplayan bir metot önerilmiştir. Hesaplamalı deneyler gerçekleştirilmiş ve sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the sequential testing problem of 3-level deep Series Parallel systems (SPS). We assess the performance of depth-first permutation (DFP) algorithm that has been proposed in the literature. DFP is optimal for 1-level deep, 2-level deep SPSs and 3-level deep SPSs that consist of identical components. It can be used to test general SPSs. We report the first computational results regarding the performance of DFP for 3-level deep SPSs by comparing its performance with a dynamic version of DFP and a hybrid simulated annealing-tabu search algorithm that we developed. In order to implement the algorithms, we propose an efficient method to compute the expected cost of a permutation strategy. The results of computational experiments for this algorithm and other algorithms proposed in the literature are reported.