Conceptual artwork as type: An account of dematerialization in conceptual art
Tip olarak kavramsal sanat işi: Kavramsal sanatta maddesizleşmenin bir açıklaması
- Tez No: 387720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, Lucy Lippard ve John Chandler tarafından sanat bağlamına sunulmuş maddesizleşme kavramını, sözcük-temelli kavramsal sanat işlerinin birer tip olarak karakterize edilmesi yoluyla inceler. Maddesizleşme kavramını ilişkin olarak, kavramın tartışmalı ve belirsiz bir kavram olduğu iddia edildi. Maddesizleşme kavramını açıklamak adına, sanat işi ile maddesizleşen sanat-nesnesi arasında bir ayrım yapıldı. Bu ayrımı takiben, kavramsal sanat bağlamında, sanat işi kavramının sanat-nesnesi kavramına oranla daha uygun olduğu iddia edildi. Bu anlamda sanat-nesnesi, sanat işinin bir parçası ya da bir son ürünü olarak alındı. Sanat işinin bir nesne veya sonuç ürünü olarak reddi, kavramsal sanat işlerinin geçici ve kısa süreli karakteristiği ve sözcüklerin sanatsal malzeme olarak kullanımı göz önüne alındığında, kavramsal sanat işlerinin birer tip (type) olduğu iddia edildi. Kavramsal sanatta sözcük kullanımının, birçok sözcük-temelli kavramsal sanat işinde görülen maddesizleşme sürecini pekiştirdiği iddia edildi. Kavramsal sanat işlerinin birer tip olarak karakterize edilmesi üzerinden maddesizleşme kavramı açıklandı. Son olarak, sözcük-temelli kavramsal sanat işlerinde sanat-nesnesi maddesizleşirken, maddesizleşen sanat nesnesinin yerini sözcüklerin aldığı iddiasında bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the concept of dematerialization, which was introduced by Lucy Lippard and John Chandler to art context, by the means of a new characterization of word-based Conceptual artworks as types. Concerning the notion of dematerialization, it is argued that the notion itself is controversial and vague. In order to clarify the notion of dematerialization, a distinction between art-work and art object, which is dematerialized, is executed. Following this distinction, it is claimed that in the context of Conceptual art, the notion of artwork is more proper than the notion of art object. In this respect, art object is taken as the final product or a part of the artwork. Via taking the dematerialization process as a negation of artwork as object qua end product; ephemeral or transient character of Conceptual works; use of words as artistic material into consideration, it is argued that Conceptual artworks are types. It is argued that use of words in Conceptual art is one of the main conditions reinforcing the dematerialization process which can be seen in almost every example of word-based Conceptual artworks. Through this characterization of Conceptual artworks as types, notion of dematerialization is clarified. Finally, it is argued that as the art object dematerializes; in word-based Conceptual artworks, the place of dematerialized art object is replaced by the use of words.