Effects of consolidation characteristics on CPT cone resistance and liquefaction resistance in silty soils
Siltli zeminlerde konsolidasyon karakterlerinin CPT koni direncine ve sıvılaşma direncine etkisi
  1. Tez No: 387738
  2. Yazar: MUSTAFA KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN ECEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dünyada depremlerin oluşturduğu büyük can ve mal kayıplarının bir önemli sebebi de deprem sırasında ve sonrasında oluşan sıvılaşma olayıdır. Tarihte oluşan birçok büyük deprem ve bu depremdeki sıvılaşma gözlemleri üzerine yapılan birçok çalışma sıvılaşmanın siltli zeminlerde oluştuğunu ortaya koymuştur (ör. Idriss ve Boulanger, 2006; Bray ve Sancio, 2006). Suya doygun gevşek kumlarda ve siltli kumlarda mevcut sıvılaşma potansiyeli araştırması normalleştirilmiş koni penetrasyon direnci (qc1N), çevrimli direnç oranı (CRR), deprem büyüklüğü (Mw) ve silt muhtevası (FC) arasındaki ampirik bağıntılara ve depremlerde gözlenen arazi performansları değerlendirmelerine dayanmaktadır. Ancak, bu çalışmalarda silt muhtevasının sıvılaşma direnci ve penetrasyon direncine etkisi net olarak ortaya konulamamaktadır. Bu sebeple bu çalışmada, silt muhtevasının konsolidasyon karakterlerine etkisinin ve konsolidasyon katsayısının sıvılaşma direncine, koni penetrasyon direncine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, söz konusu ilişkilerin incelenmesi için gereken bir dizi arazi ve laboratuar çalışması yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda ilk olarak silt muhtevasının farklı zemin sıkılık durumlarında konsolidasyon katsayısına ve drenaj koşullarına etkisi araştırılmıştır ve her iki parametrenin de kum ve siltli kumlarda konsolidasyon katsayısının değişiminde oldukça etkili olduğu saptanmıştır. İkinci olarak, zeminin konsolidasyon karakterlerinde belirleyici etkisi olan farklı relaftif sıkılık ve silt muhtevaları için koni penetrasyon direnci değişimleri incelenmiştir ve sıkı ve orta sıkı zeminlerde normalleştirilmiş koni direncindeki azalmanın siltlerin drenaj karakterlerine ve zeminin konsolidasyon katsayısına bağlı olduğu gözlemlenmiştir. Buna karşın, gevşek siltli kumlarda sadece relaltif sıkılık CPT koni penetrasyon direnci değişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Son olarak, zeminin relatif sıkılıklarının sıvılaşma direncine etkisi gözlemlenmiş, elde edilen bulgular, literatürde bilinen eğilimler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important reasons of the life and property losses caused by earthquakes is liquefaction during or after the earthquakes. Many researches focused on liquefaction after the earthquakes have revealed that liquefaction occurs mostly in silty soils. Empirical relationships between normalized cone penetration resistance (qc1N), cyclic resistance ratio (CRR), magnitude of earthquake (Mw), and silt content (FC), derived from field observations, are currently used for liquefaction potential assessment of loose saturated sands and silty sands. However, the effects of fine content on liquefaction resistance and penetration resistance are not defined clearly in these researches. For this reason, it is aimed to investigate the effects of fine content on consolidation characteristics and the effects of coefficient of consolidation on liquefaction resistance and cone penetration resistance. In this study, a number of field and laboratory studies were carried out to investigate the existing relationships. According to the results of experimental studies, first, the effects of the fines content on coefficient of consolidation and drainage characteristics of soils for different soil density ranges are examined and it is established that, both the fines content and the relative density effect the coefficient of consolidation of the sands and silty sands. Second, the changes in cone penetration resistance are investigated for different range of fines content and the relative density which have significant influence on coefficient of consolidation. It has been realized that the coefficient of consolidation indicates a significant influence on the measured penetration resistance during penetration of the CPT cone to the soil having different relative density, and it is figured out that for stiff-dense to medium dense soil, the decrease of normalized cone resistance is observed due to the change in drainage characteristics of fines or coefficient of consolidation. On the other hand, for loose soils only the relative density indicates a significant influence on the measured CPT penetration resistance around the probe. Finally, the contribution of the relative density on the liquefaction resistance of soils is observed at different fines content and compared with the available method in the literature.