Farklı miktarda verilen Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera:Pyralidae) yumurtasının Anthocoris minki Dohrn. (Heteroptera:Anthocoridae)'nin biyolojik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation on the effect of different amounts of Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera:Pyralidae) egg application on biological properties of Anthocoris minki Dohrn. (Heteroptera:Anthocoridae)
- Tez No: 387737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT MUSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Avcı böcek Anthocoris minki Dohrn. (Heteroptera: Anthocoridae)'nin laboratuvarda yetiştirilmesi için gerekli minimum Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) yumurta sayısını belirlemek için 27±2?C sıcaklık, %60±10 oransal nem ve 16-s. aydınlık koşullarda çalışma yürütülmüştür. Avcının nimf dönemlerine 10, 20, 40 ve 80 adet, ergin bireylere ise 0, 10, 30, 60 ve 100 adet E. kuehniella yumurtası av olarak verilmiştir. Nimf dönemleri gelişme süresi en kısa 11.41±0.12 gün, en yüksek canlı kalma oranı %82 ile minimum 80 adet E. kuehniella yumurtası verildiğinde elde edilmiştir. Dişi bireylerin en fazla yumurta bıraktığı minimum besin miktarı 60 adet E. kuehniella yumurtası olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A study was conducted under 27±2?C tempereture, 60± 10% relative humudity and 16 hours light period conditions in order to determine the minimum number of Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) egg neccesary to grow predator insect Anthocoris minki Dohrn (Heteroptera: Anthocoridae) 10, 20, 40 and 80 E. kuehniella eggs were given during the nymphal period of the predetor and 0, 10, 30, 60 and 100 E. kuehniella eggs were given to adult predators. The shortest nymph development time is 11.41±0.12 days, the highest survival rate was obtained as 82 % when the minimum 80 E. kuehniella eggs were given. Minimum food amount where female predators laid the most eggs was determined as 60 E. kuehniella eggs.