Sondaj kuyularında formasyon ve sondaj akışkanları bağlı görülen sorunların araştırılması ve bunlara karşı yöntem seçimi
- Tez No: 38775
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
-IV- ÖZ Bu araştırma, sondaj kuyularında formasyon ve sondaj akışkanlarına bağlı problemleri ve çözümlerinin incelemek amacıyla 1993 yılında Ç.Ü.Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümüne bağlı olarak yürütülmüştür.Sondaj çalışmalarında her zaman karşılaşılabilecek problemlerin oluşum koşulların, gelişimini, sonuçlarım belirlemek ve çözümsel saptamalarda bulunmak için hazırlanmış bir literatür çalışmasıdır. Bu çalışmanın esasını sondaj kuyularında karşılaşılan problemlerden kirleticiler, takım sıkışması, basınç kontrolü ve tepme olayları,çamur kaçakları ve korozyon olayları oluşturulmaktadır.Her biri kendine has koşullar içeren bu problemleri ayrı ayrı tanımlanmaları ve sınıflandırılmaları yapılmış, oluşum koşulları ve çözüm niteliğindeki yöntemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“V”This study has been performed to investigate the solutions of the problems caused by drilling well formations and drilling fluids, at Ç.Ü. Engineering-Architecture Faculty. Mining Engineering Department in 1993. This is a literature review which is prepared on the purpose of defining the problems can be met in drilling, their occurrence conditions, developments and also this study gives some outlines on solutions of them. The basics of this study is made up of the drill well problems such as contaminants, stuck pipe, pressure controls and kicks, loss circulation and corrosion. All these problems, which have a special conditions to occur, are defined, classified and some method of solutions are considered.