Fizyon izleriyle tarihlendirme ve obsidyenlere uygulanması
Fission track dating methodes and its application on obsidians
- Tez No: 38774
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEHRA YEĞİNGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZ Yapılan çalışmada, GUneydogu Anadolu'da Degirmentepe höyllgUnden toplanmış 12 arkeolojik obsidyen buluntusuna FT“Fizyon izleriyle Tar inlendirme”tekniği uygulanmıştır. Bu amaçla obsidyen örneklerinden yaklaşık lmm kalınlığında kesitler alınarak örnek hazırlama işlemine başlandı. Her örnekten alınan iki kesitten birisi yapay fizyon izi oluşturmak amacı ile yavaş nötronlarla radyasyona tutuldu. Yapay ve doğal fizyon izlerini içeren aynı örneğin kesitleri birlikte hazırlandı, parlatıldı ve fizyon izlerinin optik mikroskopta görllnllr hale gelmesi için kimyasal yıkama işleminden geçirildi. Daha sonra bir optik mikroskop kullanılarak fizyon izi analizi yapılıp fizyon iz yoğunlukları hesaplandı. Hesaplanan iz yoğunlukları örneklerin tarihlendirmesinde kullanıldı. Bu tarihlendirme çalışmalarının yanında, fizyon izlerinin kimyasal yıkama işleminden nasıl etkilendiğini belirlemek amacı ile yıkama sllresi ve sıcaklığı değiştirilip izlerin büyüklüklerinin (Çaplarının) değişimi incelendi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, FT“Fission Tracks Dating”Technique has been applied to 12 obsidian artifacts collected from Degirmentepe excavation. The samples have been prepared by cutting two fragments from each samples: the first one for the counting the spontaneous fission tracks, the second one for the determination of the number U atom per unit volume in the sample. The later has been irradiated by the termal neutrons. Two fragments of the same obsidian sample having the fossil and induced fission tracks respectively have been embedded in synhetic resin. In order to expose a smooth internal surface, the mounted glass pieces have been grounded and polished. Track etching has been carried out to rander the damage trails visible under a normal optical microscope. Track counts have been realized under an optical microscope by using a square grid mounted in one of the oculars. The density of etched tracks have been calculated for each sample to insert it in the FT age equation.